Skocz do zawartości

wymiana głośników (na lepsze) w zwykłym e90 :)


razorjack

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam zwykłe bmw e90 :) (bez idrive) - radio professional cd

 

Czy jest sens wymieniać w nim głośniki na jakieś lepsze? (chodzą opinie że w bmw nagłośnienie nie jest najlepsze).

Czy wymieniać wtedy tylko tylne? czy także przednie? czy wystarczy wymienić głośniki czy wiąże się to jeszcze z wymianą innych rzeczy? (np. można dać droższe kable, wzmacniacz?)

czy w ogóle ma to sens? jeśli tak, to jakie głośniki polecacie i jaki byłby to koszt?

 

 

chodzi mi o poprawę brzmienia, nie słucham muzyki głośno i nie jeżdżę z zimnym łokciem :) , tub, subwooferów raczej nie potrzebuję :)

Edytowane przez razorjack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • Zarejestrowani
Na allegro jest ( w kazdym razie jakis czas tremu widzialem) za 1600zl dedykowany zestaw do e90 nie pamietam tylko marki ale nie najgorsza, i w sklad wchodzily 2 suby pod siedzenie na wymiane z ori, 4 na przod i dwa na tyl

b4c4c1867b858a60.jpg.30a4296d964cadcc5bbee45deeb1292d.jpg

OFICJALNY ZEWNĘTRZNY PARTNER BMW AG

Chiptuning Programowanie Carplay Kodowanie Diagnostyka BMW AOS

Tel. +48-790-465-462

https://www.facebook.com/Codemybimmer

https://www.instagram.com/codemybimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam również podobny problem.

Nie oszukując trzeba przyznać, że jeżeli chodzi o podstawowy zestaw głośników w E90 BMW strasznie dało ciała, auta za te pieniądze powinny być wyposażone w części wyższej jakości (częstotliwość w serii jest ograniczona do 14000 Hz!).

Mnie również nie chodzi o jakieś wieśniackie umcy umcy tylko o ładny i czysty dźwięk.

Z tego co zdążyłem się zorientować to ogólnie pierwszym problemem przy modyfikacji zestawu nagłośnienia jest wymiar głośników średniotonowych (w drzwiach) - tylko 10cm, co znacznie ogranicza zakres wyboru nowych głośników. BMW ma w ofercie zestaw doposażenia w głośniki Alpine (zestaw składa się z głośników do drzwi, tweeterów, wzmacniacza, crossover'ów (zwrotnic) i potrzebnego okablowania) - jego koszt to mniej wiecej 1400PLN, do tego trzeba wymienić listwy wewnętrzne wokół szyb drzwi przednich - dodatkowe 200PLN za 2szt.

Pojeździłem trochę po zakładach specjalizujących się w car audio, i sam już nie wiem co jest prawdą a co nie :-/. Jeden zakład chciał mnie skasować za podobny zestaw jak ten od BMW 3000PLN (częsci w tym wypadku nie były o wiele lepsze), inni mówili, że nie ma po co się za to zabierać bo nic z dziesięcio-centymetrowych otworów sie nie da zrobić. W kolejnym punkcie usłyszałem, że trzeba wygłuszyć drzwi specjalną matą - koszt 150zł za drzwi, do tego proponowali mi głośniki Hertza DSK 130 za 500 z montażem, rzecz w tym, że chyba jednak nie da się ich zamocować ze względu na średnicę otworu.

Ogólnie mam już tego dość, kompletnie nie wiem co robić, który wariant najlepiej wybrać ;/ Jedyne co zrobiłem to zamówiłem to obramowanie drzwi.

Proszę Was drodzy Koledzy o jakieś konkretne propozycje - podanie dokładnych nazw części ,które należy zakupić. Może ktoś już to przerabiał i mógłby się pochwalić efektem swojej pracy (proszę tylko nie podawajcie linków do tematów na e90post.com bo tam już chyba wszystko przeczytałem na ten temat.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Wzmacniacz Audison Srx 4 w podłodze pod bagażnikiem

 

Głosniki pod fotelami zasilane subwooferm - jak widać większe nie wejdą (była wycinana siatka maskująca.

http://img137.imageshack.us/img137/3108/dsc00134amu7.jpg,

http://img252.imageshack.us/img252/5289/dsc00136anp1.jpg

 

Gwizdki w słupkach.

http://img292.imageshack.us/img292/5587/dsc00133adp6.jpg

Dodatkowo głośniki w drzwiach też DLS (nie pamiętam modelu) i wygłuszone drzwi i zwrotnice

 

Całość kosztowała 3500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ja do radia bussines dokupiłem nowe obramowanie drzwi przednich (ori. poniżej 200zł) + głośniki wysokotonowe Infinity za 150 zł. Zdecydowana poprawa. Mam zamiar zmienić i tył, ale nie mogę się zdecydować czy dodatkowe głosniki wysokotonowe i przeróbka tapicerki, czy wymiana oryginalnych na lepsze dwudrożne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o poprawe dzwięku to naistotniejszą rzeczą jest wygłuszenie drzwi oraz zamontowanie

głośników na pierścieniu z MDF.

Bo nawet jak założysz super głosniki bez w/w czynności nie uzyskasz tak czystego dzwięku jak na fabrycznych głośnikach osadzonych na MDF i wygłuszonych drzwiach,

przerabiałem ten temat w poprzednich 2 autach po wymianie samych głośników z fabrycznych na zestawy

firmowe (Powerbass,Herc) efekt był marny,dopiero jak wygłuszyli mi dzwi ale tylko w miejscach gdzie były

montowane głośniki i osadzili na pierścieniach z MDF to efekt był powalający.

Ale tak czy inaczej BMW olało system HIFI w tym modelu głośniki 10 cm średnicy były wkładane do TICO :mad2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak gra podstawowe audio w E91 ale Audio HiFi daje dzwięk już jak najbardziej akceptowalny. Dla przeciętnego ucha, które jednak ceni sobie dzwięk (nie dla audiofila) ten zestaw jest wystarczający. Ma chyba lepsze głosniki od serii, wzmacniacz i suby nieduże pod fotelami.

 

Jeśli chodzi o doposażeniw w coś lepszego to cxzytalem własnie o zestawie Alpine za ok 1400 zeta, poprawa dzwieku jest. Co do sprzętów niefabrycznych to nie jest łatwo bo z tego co mi wiadomo to głośnik w drzwiach ma jakieś dziwne mocowanie na 3 śruby zamiast standard na 4.

 

Moim zdaniem wygłuszanie drzwi w E90 nie jest konieczne bo auto jest dość dobrze wygłuszone, same drzwi również, oczywiście jak na serie.

 

W E91 audio mam przyzwoite ale w E39 to była padaczka, ze aż wstyd.

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w swojej zalozylem ten ori system alpine i jest znacznie lepiej (bo to podstawowe audio to jest naprawde totalna kaszana) calkowity koszt w ASO 2200, niestety w tym samochodzie ciezko cos sensownego zrobic, aby uzyskac dobry efekt trzeba mocno ingerowac w to auto i ja pomimo ze zawsze mialem zrobione audio w BMW chyba odpuszczam, konsultowalem to auto z firma ktora robila mi poprzednie i zaproponowali mniej wiecej cos takiego:

 

wyprucie calego ori systemu :)

 

wysokotonowki w slupkach, zrobienie paneli w drzwiach na glosniki 16 (tu jest kolejny problem w tym aucie bo nie ma za bardzo jak przeciagnac normalnych kabli do glosnikow w drzwiach), sub, wzmak i proc od bitone w bagazniku, radio ori zostawiamy (do sluchania analogowego radia, bit one ma wejscia analogowe) i montujemy cos takiego http://www.mhsound.com/BitOne.gif panel akurat miesci sie w miejsce popielniczki i to bedzie gralo bardzo dobrze :) brakuje mi dobrego dzwieku w moim nowym aucie i kto wie moze na wiosne zmienie zdanie, szacowany koszt tego systemu na dobrych elementach (focal, audison) CA 15000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie upgreadu - zestaw Audio-System X-Ion 200, czyli nowe 10 w drzwiach, gwizdki, suby 8 cali zamiast sdt 6 cali. Do tego wzmak Blaupunkt Tha 475 w lewym boczku. Głośniki kosztują ok. 1350 pln, wzmacniacz 750 pln plus ok 350 pln dedykowane okablowanie Plug n Play Blaupunkta pod określony model auta. Teoretycznie ma się obyć bez przecięcia przewodu. Tyły zostawiam nieruszone. Planuje to założyć sam, jestem na etapie kompletowania sprzetu. Też mi powiedziano, że wygłuszenie drzwi nie konieczne przy takim systemie.

 

A co do jakości sdt nagłośnienia - jeżeli komuś na tym zależy to zamawia hifi albo logic 7, std jest po prostu dla ludzi nieprzywiązujacych do tego wagi, więc ciężko mówić, że firma dała ciała, bo w ofercie są aż 3 systemy.

loco


'08 530iA touring xdrive; '05 118iA; '04 F650GS Dakar

['05 325i touring; '91 325i touring; '90 318iA; '01 320td; '01 530iA touring; '00 525i; '97 523i; '95 525i touring; '90 318is; '85 320i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co dokładnie wchodzi w zestaw HIFI ile głośników i gdzie , czy jest jakis wzmacniacz i sub?

Ja do końca sam niewiem co mam u siebie. :roll:

 

Lepsze głośniki w drzwiach (wielkość ta sama), suby 8 cali, zamiast 6, tweetery, zasialnie ze wzm a nie z radia. W USA HIFI to standartowe nagłośnienie.

loco


'08 530iA touring xdrive; '05 118iA; '04 F650GS Dakar

['05 325i touring; '91 325i touring; '90 318iA; '01 320td; '01 530iA touring; '00 525i; '97 523i; '95 525i touring; '90 318is; '85 320i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Seryjnie audio w E90/91 to porażka. Jak dasz lepsze głośniki to i tak radio tego nie wykorzysta.

Trzeba zrobić tak jak pisze loco. I ja tak zrobiłem u siebie. I nie słuchaj doradców, że z małych głośników nic się nie wyciśnie. Trzeba mieć odseparowane pasma wysokie, średnie, niskie. A nie jak w seryjnym audio średnie i wysokie idą z jednych głośników. Zajmij się przodem. Głośniki z tyłu są mniej istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie podpowiedzi, już chyba wiem co zrobić z tym felernym audio w aucie ;]. Mam jeszcze jedno pytanie, pytam ponieważ jestem zielony jeżeli chodzi o car audio: czy nie będzie problemu z montażem głośników w drzwiach (oryginał ma 3 śruby a wszystkie sprzedawane są na 4) czy stosuje się jakieś przejściówki, gdzie ewentualnie można coś takiego kupić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio-System robi głośniki dedykowane, na 3 śruby.

loco


'08 530iA touring xdrive; '05 118iA; '04 F650GS Dakar

['05 325i touring; '91 325i touring; '90 318iA; '01 320td; '01 530iA touring; '00 525i; '97 523i; '95 525i touring; '90 318is; '85 320i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie podpowiedzi, już chyba wiem co zrobić z tym felernym audio w aucie ;]. Mam jeszcze jedno pytanie, pytam ponieważ jestem zielony jeżeli chodzi o car audio: czy nie będzie problemu z montażem głośników w drzwiach (oryginał ma 3 śruby a wszystkie sprzedawane są na 4) czy stosuje się jakieś przejściówki, gdzie ewentualnie można coś takiego kupić?

 

Witam,

w poprzednim autku miałem zamontowane głośniki do ringów mdf a z kolei ringi osobnymi śrubami zamontowałem do blachy drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

systemik w miejsca fabryczne cena detaliczna ustalona w Polsce 1600, jeśli by ktoś potrzebował zapraszam www.musiccar.pl

 

System 3 drożny 200 + 100 + 25mm,

Zwrotnica,

Moc 2x120W RMS ,

Impedancja 3,2 Ohm,

Skuteczność: 90dB

Głębokość montażu: 58mm

Przeznaczone dla wszystkich najnowszych modeli samochodów BMW (Typu 1, 3, 5, Z4), E87, E88, E90, E91, E92, E93, E60, E61. E85.

 

http://img690.imageshack.us/img690/7834/audiosystemxion200bmw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wreszcie to złożyłem do kupy i gra wyśmienicie, lepiej niż fabrczne naglośnienie "hifi", które też miałem okazje słuchać . Reasumując:

 

Wzmacniacz Blaupunkt THA 475 - 750 pln

Dedykowane do bmw okablowanie - 500 pln

Głośniki AudioSystem - ok. 1400 pln

ramki do drzwi - 180 pln

 

Razem ok. 2800 pln. Wydaje się to rozsądną alternatywą dla retrofitu Alpine za ok. 1700, który nie dotyka tematu subwooferów, wiec stanowi inną ligę brzmieniową.

 

Montaż bezproblemowy, żadnego cięcia kabli, przeróbek. Można łatwo wrócić do stanu pierwotnego.

 

Pozdrawiam.

loco


'08 530iA touring xdrive; '05 118iA; '04 F650GS Dakar

['05 325i touring; '91 325i touring; '90 318iA; '01 320td; '01 530iA touring; '00 525i; '97 523i; '95 525i touring; '90 318is; '85 320i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z kablami i wzmacniaczem pomogła mi firma a bafomet.pl, osoba to Sławek - przetarłem Wam ścieżkę i temat bmw mają już opanowany :)

 

"Ramki" - miałem na myśli wewnętrzny plastik dookoła drzwi z maskownicą na tweetera. To jest wersja do nagłośnienia "hifi". Kupiłem w ASO.

 

Montowałem sam. Z subami nie ma najmniejszego problemu - odkręcasz fotel, odsuwasz do tyłu nie rozłączając kabli do maty, odkręcasz maskownice, odkręcasz głośnik - nowy jest zrobiony na wymiar i pasuje idealnie, co ciekawe pierwotny głośnik zamontowany jest magnesem do góry , a audiosystem odwrotnie.

 

pozdrawiam

loco


'08 530iA touring xdrive; '05 118iA; '04 F650GS Dakar

['05 325i touring; '91 325i touring; '90 318iA; '01 320td; '01 530iA touring; '00 525i; '97 523i; '95 525i touring; '90 318is; '85 320i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Też na dniach montuje ten zestaw, głośniki już mam w domku, pozostaje tylko położyć jakieś kable i zamontować wzmacniacz, wzmaka kupiłem używanego Genesis Profile Two. Mam do Ciebie "loco" pytanie, po pierwsze to czemu tak dużo za kable? Nawet ceny dobrych/najlepszych kabli, dietz, stinger to okolo 10zł za metr, w zestawach to max 250-300. No nie wiem, może się myle. Nic nie piszesz o kosztach montażu wzmaka, prowadzeniu kabli, może to było wliczone w cene 500zł, jak nie to napisz co to za magiczne kable.

 

Następny wydatek jeśli ktoś nie jest doinformowany to tzw hi-low konwerter - cena od 40 do 350 zł, ale potrzebny jest on tylko wtedy kiedy wzmacniacz nie posiada wejścia wysokopoziomowego-to wejście którym można połączyć wzmacniacz do radia posiadającego wyjście wyłącznie głośnikowe (brak RCA).Czyli jednym słowem seryjne radio z podpiętymi głośnikami podłączymy tylko z konwerterem aby zrobić przejście na czincze do wzmaniacza. achh zakręciłem, ale każy chyba wie ocb.

 

No i ostatnie sprostowanie, cena w kraju tego zestawu to 1599. Nigdzie taniej nie mają, albo nawet nie chcą się przyznać, że mieli. Loco, napisałem do tej firmy co Ty kupiłeś, odpisali mi: Audio-System X-ion 200 BMW zawsze był w tej samej cenie - 1599 zł. Ktoś wprowadził Pana w błąd" No więc loco może i Tobie się coś pomyliło?:) z resztą nie dociekam, nie ważne, już jest i tyle, taniej się nie dało. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KreniO zrob jakies foty, nawet telefonem jak dasz rade. Napisz takze w miare mozliwosci na co zwrocic uwage.

Sprzedam:

1. Agregat DSC kompletny

2. HCU do DSC nowka w atrakcyjnej cenie.

3. Junctionbox control unit - sterownik sterujacy elektronika auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.