Skocz do zawartości

[E46 320d] Zmiana nagłośnienia na jbl sedan


hadesxxxx007

Rekomendowane odpowiedzi

miliony tematów o tym, sam nawet wrzucałem zdjęcia jak to przerobiłem.

 

Są zestawy które pasują idealnie za seryjne ale chyba tylko jedna firma je robi, na allegro sobie poszukaj gotowy zestaw bez przeróbek. Seryjne głośniki robi nokia i mają chyba 15cm czy jakoś tak, niestandardowy wymiar.

 

Aby przejść na 16cm należy zamocować dystans (można kupić na allegro już gotowe), przerobić troche mocowanie boczka. Wysokotonowy idzie w oryginalne miejsce czyli koło lusterka pod plastik.

 

Aby to zagrało potrzebujesz conajmniej wymiany radia, na seryjnym radiu żadne głośniki Ci nie zagrają bo to radio nie ma mocy nawet dla seryjnych głośników.

 

Wiec tak, sama zmiana radia da ci poprawę brzmienia seryjnych głośników. Zmiana radia i wymiana głośników da wiekszy efekt (uwaga trzeba dobrać głośniki które potrafią grać na niedużym prądzie np. helix), zmiana radia + dołożenie wzmacniacza + zestaw odseparowany na przód da bardzo dobre efekty.

 

Możesz również z seryjnego radia wyciagnąć kable pod wzmacniacz i potem z tego wzmacniacza podpiąć jakiś z przodu zestaw odseparowany.

 

Tył możesz nawet całkowicie wyłączyć, drzwi należy wygłuszyć z przodu jak montujesz głośniki.

 

Obecnie u siebie mam zmienione radio i dołożony wzmacniacz i głośnik niskotonowy (mam łatwiej bo kombi) i gra przyzwoicie, ale w planie mam jeszcze dołożyć zestaw odseparowany na przód również napedzany tym samym wzmacniaczem. I wtedy to bedzie już dobre audio.

 

Budżet zależy od ciebie, dobre radio jakieś z BT, mp3 to pewnie z 300-500zł, głośniki 200-300zł na przód i już bedzie dobrze. Jeśli wzmacniacz do tego dojdzie ze 200-300 na wzmacniacz i ze 100zł na różne kable itp. To jest taka budżetowa wersja dobrego grania już, niebo lepszego niż seryjne, sporo lepszego niż Harman Kardon seryjny.

 

i jeszcze pare zasad car audio ogólnych

- muzyki słuchasz przodem nie tyłem, ani nie z każdej strony, to nie film z dzwiekiem przestrzennym.

- jeśli miałeś fizyke to wiesz że dzwiek to fala, jeśli grasz z różnych stron to te fale się na siebie nakładają, niekóre się wygaszją, inne wzmacniają, wychodzi jakbyś słuchał muzyki z kilku różnych miejsc i nie brzmi jak powinna.

- głośnik musi być zamocowany do stałej powierzchni, nie tak jak w e46 (błąd fabryczny) gdzie jest mocowany do boczka i zamiast gry głośnika słuchasz całego boczka który gra.

- wygłuszenie jest potrzebne, może być zrobione tanio ale daje efekt.

- głośniki mają być okrągłe i pojedyncze, nie żadne elipsy, nie połączone głośniki duzy z małym. Zestaw odesparowany to rodzaj głośników gdzie sygnał doprowadzasz do takiego małego pudełeczka (zwrotnica) i ona je dzieli na soprany dla wysokotonowych i reszte dzwieku puszcza na głośnik sredniotonowy. Taki zestaw głośników zadowoli 90% populacji słuchającej muzyki z mp3.

- głośniki wymagają prądu do grania, seryjne radio prądu nie daje, inne radio daje troche wiecej prądu ale też nie za wiele. Dlatego wiekszość montuje wzmacniacz który daje dużo prądu i pozwala grać głośnikom na dużej głośności bez pierdzenia.

 

droga która pojdziesz zalezy od Ciebie, ja wcześniej poswieciłem ori radio na rzecz radia które brzydko wyglada w desce ale miało bluetooth, usb i grało o niebo lepiej. Potem przeszedłem na duże radio na androidzie dedykowane do e46.

szukam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

viewtopic.php?f=69&t=216562

Coraz bardziej mnie wkurzają "grające boczki" z przodu i chyba się wezmę za kolejnego moda skoro tak ładnie opisane :-)Coś się zmieniło przez te parę lat czy bez cięcia blachy w drzwiach się nie obejdzie? Radio na androidzie już jest to zostaje kupić odpowiednie głośniki, dystanse, mate wygluszajacą i trochę pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej są już gotowe dystanse. Jak to robiłem parę lat temu to używałem dystansów z innego auta które trzeba rzeźbić.

 

Zależy od głośnika i jego głębokości. Ale raczej będziesz musiał wyciąć. Ale to żaden problem, szlifierka i wycinasz sobie miejsce na magnes głośnika i tyle.

szukam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Pamiętasz może K3m0T ile tam jest głębokości na te głośniki? Są głośniki płytkie i znalazłem nawet takie, które mają 44-46mm głębokości! Dystans dojdzie powiedzmy 1cm to może się zmieści bez cięcia blachy, czego nie chciałbym jednak robić.

Przykład: http://allegro.pl/glosniki-2-drozne-16-5-cm-plytkie-pod-radio-mocne-i6560366452.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to za badziewie chcesz wsadzic ? dwudrożne ?

 

nie używa się takich głośników.

 

Chcesz coś poprawić czy pogorszyć ?

 

za 200zł kupisz uzywany zestaw helix, hertz odseparowany i to bedzie grało.

 

niestety nie pamietam ile tam jest miejsca.

szukam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Wcale nie chce - to był tylko przykład, że są tak płytkie głośniki.

Hertze też są: głębokość montażowa woofera: 45mm http://allegro.pl/glosniki-hertz-uno-k170-odseparowany-165mm-plytkie-i6736046298.html

Tylko nie chcę kupować dopóki nie będę widział ile tam jest miejsca. Chyba sam sprawdzę niedługo, bo wymiana ślizgów z prawej mnie czeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być może uda ci się tylko podklepać, dytans pewnie ze 3cm bedzie miał, tam jest odrobine blacha wyprofilowana pod głośnik ale obawiam się że bedzie mało.

 

Co do slizgów to dość upierdliwa robota w sensie założenie ślizgu na linkę, robiłem to niedawno u siebie. Musiałem zmodyfikować odrobinę slizg bo nie umiałem tego założyć poprawnie ale śmiga dobrze ;)

 

zwróć uwagę jak odkrecisz szybę, jest tam taka jedna srubka, smieszna nakretka i czerwony taki plastikowy element który trzyma szybę ze slizgiem. Popatrz jak to jest złożone bo można źle złożyć i trzeba potem rozbierać :P bo chodzi szyba w miare normalnie ale lata wewnatrz drzwi jak jest opuszczona na sam dół.

szukam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Dzięki za rady! Przekażę, bo pisząc "ja" miałem namyśli mojego zaufanego mechanika - ja się za takie rzeczy nawet nie biorę :-p W ogóle to cała szyba boczna będzie zmieniana, bo mam ją porysowaną, nie wiem czy to utrudni robotę czy ułatwi ale zobaczę przy okazji jak to wygląda, pomierze, pokminie i podejmę decyzję o głośnikach.

 

E: To może być bardzo przydatne: https://andybuck330d.blogspot.com/2015/04/speaker-upgrade-front-and-rear.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Nadaje się taki zestaw za dwie stówki?

https://www.natcar.pl/pl/p/GLOSNIKI-DYSTANSE-MDF-BMW-3-E46-SEDAN-PRZOD-TUNING/13251

Głośnik 46mm + dystans 42mm = 88mm ~9cm (pewnie blacha do wycięcia) do tego maty wygłuszające na drzwi 70cm x 50xm http://allegro.pl/mata-wygluszajaca-wyciszajaca-ctk-practic-70x50cm-i6930544180.htmli Bez twitterów póki co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Ja w zeszłym tygodniu wyklejałem żonie drzwi BMW E87 "jedynki" CTK Premium 2,2 mm

http://www.caraudiosklepy.pl/ctk-premium-22-pack-15szt-278m2-mata-tlumiaca-p2139.html

Kupiłem całą paczkę 15 arkuszy za 300 zł w lokalnym sklepie. Na jedne drzwi poszlo mi 6 arkuszy. Wykleiłem środek, zewnątrz i tapicerkę. Początki były ciężkie, ale w miarę nabierania doświadczenia szło coraz lepiej :D nie mam porównania, ale maty są spoko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

To rozejrzę się za zestawem ze zwrotnicą i twitterami chociaż coś kojarzę, że jest mały problem przeciągnąć kabel ze zwrotnicy w drzwiach do słupka, gdzie twitter siedzi. 200zł to aż tak mało? 40 zł za dystanse czyli wartość głośników to jakieś 160zł. Do tyłu w półkę założyłem kiedyś dwudrożne kenwoody za 250zł. Piszą, że już samo przykręcenie głośników do drzwi zamiast do boczka i wygłuszenie matą daje b.dobry efekt.

Jakimś audiofilem nie jestem ale też nie chce cebulić na kupowate głośniczki tylko sęk w tym, że coraz bardziej chodzi mi po głowie e92 i nie wiadomo czy po zimie nie sprzedam e46.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
HERZTE powyżej zamówione plus mata butylowa 14 sztuk SILENT COAT BLACK BULL 3mm 375mm x 270mm. Nie wiem czy starczy po 7 kawałków na drzwi, w przyszły weekend będę rzeźbił :cool2: Zrobię może jakąś fotorelacje, bo od bidy tego na naszym forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Nie mam wzmacniacza i nie planuję mieć. Pogrzebałem w necie i opinie o tych HERTZACH były bardzo różne. Pozostaje samemu się przekonać. Jak będzie dystans i dobrze wygłuszone to myślę, że będę zadowolony, a jak nie to zmienić później głośniki to już tylko kwestia odkręcenia boczka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Warto! Nawet jak zamykasz drzwi to jest przyjemniejszy dzwięk. Zoba mówi że muza dużo lepiej gra. Mi słoń na ucho nadepnął więc za dużej różnicy nie słyszę, dlatego u siebie w e46 nie robiłem:)ale teraz się zastanawiam ze względu na same zamykanie drzwi:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Z małymi problemami ale w końcu się doczekałem na dostawę głośników, dystansów i mat. W sobotę rzeźbię.

 

1. Czym zabezpieczyć wyciętą blachę w drzwiach - podkładem epoksydowym?

2. Czy dać między dystanse a blachę drzwi, do której będą przykręcone śrubami trochę jakiegoś kleju elastycznego/masy uszczelniającej/czarnego silikonu co by lepiej przylegał dystans i nie było żadnych wibracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.