Skocz do zawartości

[e46] WEBASTO Diesel - Śląsk - Potrzebna pilna pomoc


arkain

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Poszukuję pilnie osoby z Częstochowy - okolic lub Śląska (w ostateczności innej części Polski) która posiada e46 z Webastem Thermo TOP C/Z - D i odblokowaną opcją ogrzewania postojowego. Posiadam w/w webasto i chciałbym z BMW sczytać pakiet potwierdzający uruchomienie webasta by móc zrobić swoją elektronikę która będzie umożliwiała odpalenie webasta bez BMW.

 

Webasto jest analogowo-cyfrowe (wyzwalanie jest analogowe ale musi być potwierdzone cyfrowo po I-BUS (K-BUS)).

Moje Webasto

 

Webasto nadaje pakiet i oczekuje odpowiedzi:

- 6B 05 5B 93 00 11 B7 <- po wybudzeniu przez podłączenie OBD2

- 6B 05 5B 93 00 12 B4 <- po pobudzeniu pinu 1

 

Gdzie 6B (adres webasta) 05 (długość pakietu) 5B (adres urządzenie sterującego) 93 00 12 (DANE) B4 (suma kontrolna XOR)

 

Co ciekawe pobudzenie pinu 3 nie powoduje nadania pakietu (mimo że w WTT widać że sygnał dochodzi) nawet gdy jest ładowanie; webasto nie rusza.

(może brak funkcji dogrzewania?)

 

Szukam wśród znajomych kogoś z tego typu Webastem by zrobić elektronikę do niego ale jeżeli się nie uda to wolę zrobić swoją elektronikę (sterownik) niż płacić nieadekwatne pieniądze za płytkę after market...

 

Jeżeli ktoś ma BMW E39, E46 i ma działające webasto na diesela z funkcją podgrzewania postojowego to bardzo proszę o kontakt.

 

Mail: arkain@go2.pl

GG: 3988752

 

Jak tylko uda mi się sczytać pakiet to na pewno go tu umieszczę

 

Serdeczne dzięki i czekam na kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arkain witaj !

Sądzę że masz dobre intencje ale tak na zdrowy rozum to trochę strach podkładać swoje dobre auto aby sobie ktoś w elektronice trochę pogrzebał ?

..........................................................................................

Generalnie to na privy nie prowadzę korespondencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam arkain ,czyli twoje webasto teraz dziala jako dogrzwanie silnika czy nie bo jestem za tępy żeby zrozumiec twój post ,bo piszesz że chcesz zrobić ogrzewanie postojowe ale też piszesz że wolisz zrobić swoją elektronike ( sterownik)

Jeżeli po podaniu +12 na pin pierwszy webasto startuje to nic nie musisz zczytywać bo wystarczy dołożyc pare przewodow, przekaźnik i pociągnąć 2 kable do climatronica i radiolinjie za 90 zł gdzie można sobie ustawić czas grzania chyba do 60 min już nie pamiętam dokladnie ja mam ustawione na 30 min ,acha zasięg pilota do 150 metrów mam to zalorzone już od roku i zdaje egzamin :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze SERDECZNE DZIĘKI ZA ZAINTERESOWANIE ;]

 

Już odpowiadam:

 

Arkain witaj !

Sądzę że masz dobre intencje ale tak na zdrowy rozum to trochę strach podkładać swoje dobre auto aby sobie ktoś w elektronice trochę pogrzebał ?

 

Elektronika nie jest taka straszna jak ją malują ;] Ale do rzeczy: nie planuje nikomu demontować połowy samochodu albo otwierać ECU ;] Zabieg jest stosunkowo łatwy bo w najlepszym razie jedynie co trzeba będzie zrobić to podłączyć się interfejsem pod złącze OBD2 w samochodzie i tyle ;]

 

Po przekodowaniu sterownika webasto moj piec odpala po podaniu +12V - wnioskuje wiec, ze w ten sam sposob odpali na stole.

Hmmm niestety szukałem informacji na ten temat ale nic nie znalazłem. Jest osoba na allegro która niby robi to za 150 zł ale wolabym poszukać osoby z E46 i sczytać pakiet niż oddawać moją płytkę bo jak mi się to uda to inne osoby z tym samym problemem będą mogły uruchomić swoje piecyki ;] A jeżeli się nie uda to zrobię swoją elektronikę której koszt nie przekroczy również 150 zł. Chodzi o to by wykorzystać to co się ma i jak najmniej dołożyć ;]

 

Co masz na myśli "po przekodowaniu sterownika"? Oddawałeś sterownik komuś z allegro lub z serwisu webasto by zmienił oprogramowanie w twoim sterowniku czy robiłeś to sam? Bo jeżeli oddawałeś to komuś to właśnie z allegro gość mi proponował taką usługę za 150 zł ale przyznam że szkoda mi tych pieniędzy :( Jeżeli robiłeś to sam to podzielisz się z Nami tą wiedzą? Byłbym bardzo wdzięczny!

 

Witam arkain ,czyli twoje webasto teraz dziala jako dogrzwanie silnika czy nie bo jestem za tępy żeby zrozumiec twój post ,bo piszesz że chcesz zrobić ogrzewanie postojowe ale też piszesz że wolisz zrobić swoją elektronike ( sterownik)

Jeżeli po podaniu +12 na pin pierwszy webasto startuje to nic nie musisz zczytywać bo wystarczy dołożyc pare przewodow, przekaźnik i pociągnąć 2 kable do climatronica i radiolinjie za 90 zł gdzie można sobie ustawić czas grzania chyba do 60 min już nie pamiętam dokladnie ja mam ustawione na 30 min ,acha zasięg pilota do 150 metrów mam to zalorzone już od roku i zdaje egzamin :D .

 

Nikt nie jest tępy, po prostu każdy ma smykałkę do czegoś innego (jedni do techniki inni do pisania wierszy ;]). Napiszę od początku.

 

Kupiłem niedawno okazyjnie Mercedesa 124 250D Kombi (silnik na pośrednim wtrysku - czytaj jeździ na wszystkim co tłuste i płynne). Obiecałem żonie że zimą będzie jej ciepło w autku bo planuję zakup webasta (żadna przyjemność rano w zimę skrobać szyby przy -10*C). Kupiłem więc webasto na w/w aukcji. Jednak gdy webasto przyszło okazało się że po podaniu zasilania na pin 1 uruchamia się na 2 min (tryb awaryjny - czyli działa dmuchawa i następuje od razu studzenie) i koniec. Piec nie chciał się również komunikować z laptopem oraz zauważyłem że nie działała pompka obiegu wody. Po sprawdzeniu elektroniki zauważyłem że pompka wody nie działała bo jeden z rezystorów pod silikonową pianką (przy kondensatorze elektrolitycznym) był uszkodzony (najprawdopodobniej pianka weszła w reakcję ze stykami rezystora i nastąpiło jego uszkodzenie) podobnie okazało się z brakiem komunikacji z laptopem (układ scalony odpowiedzialny za komunikację był uszkodzony - ktoś najprawdopodobniej próbował podłączyć jakiś badziewny interfejs). Po naprawach webasto poprawnie zaczęło komunikować się z laptopem i programem Webasto Thermo Test. Skasowałem błędy i ponownie postanowiłem uruchomić webasto poprzez podanie zasilania na pin 1. W programie WTT widać było że sygnał doszedł bo zapaliła się kontrolka odpowiedzialna za ten pin, jednak webasto nie ruszyło a jedynie pojawił się komunikat o błędzie komunikacji z magistralą samochodu. Skasowałem błąd i zamknąłem WTT i uruchomiłem terminal ustawiając go tak by podpatrzeć co webasto nadaje podczas gdy otrzyma impuls na pin 1. Dane jakie otrzymałem zamieściłem w pierwszym poście.

 

Moje przypuszczenie jest takie że owszem sterownik jest analogowy ale do prawidłowego działania wymaga komunikacji z autem (BMW). Auto odpowiedzialne jest za sprawdzenie takich danych jak np poziom paliwa i gdy poda zasilanie na pin 1 to webasto wysyła po magistrali I-BUS (standard K-BUS ISO) zapytanie czy wszystkie czynniki są spełnione i czy może się uruchomić to auto odpowiada tylko tak lub nie i tyle.

 

Co ciekawe moje webasto ma najprawdopodobniej zaprogramowane jedynie podgrzewanie postojowe ponieważ podanie sygnału na pin 3 nie powoduje załączenia webasta ani nie pojawia się żadna próba komunikacji oraz błędy (jestem pewien że sygnał dochodzi bo w WTT zapala się kontrolka odpowiedzialna za ten pin).

 

Uprzedzę pytania:

1. Tak wszystkie elementy są sprawne (w WTT test podzespołów przechodzi pomyślnie).

2. Webasto jest już zamontowane i uruchamiane w samochodzie a nie na stole.

 

Jak widać jedynkę co muszę zrobić to odczytać z działającego auta z takim webastem formę komunikacji a następnie zasymulować ją i tyle ;]

Jeżeli nie uda mi się znaleźć dobrej duszy która poświęci kilka minut bym mógł sczytać komunikację to będę zmuszony zrobić swoją elektronikę bo jest to dużo bardziej opłacalne (koszt części nie przekracza 150 zł a funkcję będę miał takie jak w płytkach after market za 400 zł) jednak jest to sporo godzin wbrew pozorom a zima tuż tuż :/

Aaa... I kolejnym minusem jest fakt że osoby takie które na allegro zdzierają ciężkie pieniądze za zmianę oprogramowania w sterowniku lub wymianę płytki będą nadal z nas zdzierać wszystkie pieniądze a my nie będziemy mieć żadnej alternatywy (no może prócz osób które zrobią sobie sami sterownik bo na zagranicznych forach zdarzały się takie projekty ;]).

 

Kończąc już ten długi wywód proszę osoby które posiadają w/w model auta i webasta które mają sprawny system (działające webasto z nie zmienionym, oryginalnym sterownikiem) o kontakt i pomoc ;]

 

Dzięki serdeczne i czekam na informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi mieć zaprogramowanego tylko ogrzewania postojowego u mnie po podaniu masy lub plusa na pin 3 nic też sie nie działo,ale też dziala normalnie jako dogrzewanie silnika przy odpaleniu auta poniżej + 10 stopni webasto normalnie odpala samo ,ja dołorzyłem tylko pin 1 czyli sterowanie +12 i pin 4 sterowanie climatronikiem . Ja jak to robilem metodą prób i błędów to podłączałem na krótko wpinałem tylko pin 1 i 6 pompa paliwa odzielna która podaje paliwo do webasta i musi działać ,więc prawdopodobnie coś masz uszkodzone że nie chce wystartować ,ja miałem wcześniej inne webasto które też nie chciało odpalić a żadnego błedu nie było przełorzyłem sterownik do drugiego i poszło :D

Z webastami to jest temat rzeka ,poczytaj na innych forach jest tego sporo :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi mieć zaprogramowanego tylko ogrzewania postojowego u mnie po podaniu masy lub plusa na pin 3 nic też sie nie działo,ale też dziala normalnie jako dogrzewanie silnika przy odpaleniu auta poniżej + 10 stopni webasto normalnie odpala samo ,ja dołorzyłem tylko pin 1 czyli sterowanie +12 i pin 4 sterowanie climatronikiem . Ja jak to robilem metodą prób i błędów to podłączałem na krótko wpinałem tylko pin 1 i 6 pompa paliwa odzielna która podaje paliwo do webasta i musi działać ,więc prawdopodobnie coś masz uszkodzone że nie chce wystartować ,ja miałem wcześniej inne webasto które też nie chciało odpalić a żadnego błedu nie było przełorzyłem sterownik do drugiego i poszło :D

Z webastami to jest temat rzeka ,poczytaj na innych forach jest tego sporo :cool2:

 

Dzięki za odpowiedz. Są różne wersje sterowników do webasta. Te najbardziej pożądane - w pełni analogowe - są właśnie takie jak mówisz czyli podłączasz zasilanie, pompę paliwa i wyzwalasz pinem 1 ogrzewanie postojowe a pinem 3 podgrzewanie. Część z analogowych sterowników nie miała funkcji ogrzewania postojowego a jedynie podgrzewanie (piny od pompki obiegowej i pin 1 nie były nawet fizycznie podpięte na płytce PCB).

 

Moje webasto jest troszkę nowsze i komunikuje się z samochodem chociażby po to by aktualizować stan swojej pracy (np jak skończy grzać to by na panelu było to widać) ale również by nie ruszać jak jest zbyt mało paliwa...

 

To co piszesz to tak ma działać właśnie analogowe webasto że jak temperatura jest mniejsza od 8 stopni to po podaniu na pin 1 zasilania ma uruchomić ogrzewanie postojowe a to że ty np podepniesz pin pierwszy pod stacyjkę dodatkowo to jemu nie robi różnicy wtedy zawsze gdy temperatura będzie mniejsza od 8 stopni to będzie działać i podgrzewać silnik do 70*C.

 

W moim przypadku tak nie jest. Napisałem już program do sczytania komunikacji i nawet znalazłem osobę na autokacik.pl która miała mi go sprawdzić jednak jest to webasto benzynowe i w E39 i obawiam się że tam może być inaczej (w pełni analogowe webasto które nie komunikuje się po I-BUS z samochodem :/)

 

Szkoda że nie znam nikogo kto ma oryginalne webasto BMW z nie wymienioną elektroniką w E46... No cóż będę czekał na dalsze kontakty...

 

Najgorsze jest to że my Polacy mamy często taką mentalność że chętnie innym dokopiemy (czy to słownie czy to w skrajnych przypadkach cieleśnie) ale pomóc już bezinteresownie innym to nie bo to wymaga naszego wkładu (chociażby czasu...). Pisałem teraz z belgiem który ma E46 i właśnie takie webasto jednak kompletnie nie ma pojęcia o majsterkowaniu a co dopiero o diagnostyce samochodowej i bardzo chce mi pomóc ale po prostu techniczne nie może...

 

Mam nadzieję że uda mi się znaleźć kogoś przed zimą bo moja żona jest zmarzluch i wystawi mi torby za drzwi jak zobaczy że tyle kasy poszło na montaż tego a to nie działa ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoj sterownik webasto przekodowalem DIS"em- przed kodowaniem piec nie startowal po podaniu napiecia na pin 1. Po kodowaniu piec startuje i dziala jak ogrzewanie postojowe po dorobieniu instalacji do sterowania paelem klimatyzacji. Mozesz podjechac, podmienic sterowniki i sprawdzic, czy Twoj piec na moim sterowniku ruszy. ( Gliwice)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie da się coś z tego modelu zrobić?? Szczerze mówiąc to nawet nie wiem czy to u mnie działa :roll: Nigdy mnie temat webasto nie interesował, ale widzę po Waszych wypowiedziach, że można coś indywidualnego wykombinować z tego urządzenia. Fotka mojego modelu webasto:

 

http://img809.imageshack.us/img809/4152/sd3a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można Łukaszu zrobić ogrzewanie postojowe z tego,bo ma 45W ,same dogrzewacze mają od 15 do 25 W .Zrób pełny test INPĄ w zakladce body jest na końcu nawet możesz inpą odpalić webasto i oglądać parametry :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Problem rozwiązany i weasto działa ;D

 

OGROMNE podziękowania dla marcov. Dzięki jego pomocy nie musiałem robić emulacji komunikacji co zaoszczędziło mój czas. Teraz webasto wyzwalane jest pinem 1 i 3 ;]

 

Wielkie dzięki marcov!

 

Temat z mojej strony do zamknięcia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie mam problem z tym swoim webasto. Po próbie połączenia się za pomocą INPA wywala mi taki oto komunikat:

 

Variant checking

IFH-0006 COMMAND NOT ACCEPTED. Program will be stopped!

 

http://images62.fotosik.pl/340/bb3ea0f7dc6d1c6am.jpg

 

Czy coś da się z tym zrobić?? Może jakieś przekodowanie pomoże?? Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem z tym swoim webasto. Po próbie połączenia się za pomocą INPA wywala mi taki oto komunikat:

 

Variant checking

IFH-0006 COMMAND NOT ACCEPTED. Program will be stopped!

 

http://images62.fotosik.pl/340/bb3ea0f7dc6d1c6am.jpg

 

Czy coś da się z tym zrobić?? Może jakieś przekodowanie pomoże?? Proszę o poradę.

 

 

Zaradziłeś coś yoshimura? Webasto Ci odpala? Mam ten sam problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy sytuacja wygląda następująco:

 

1. Brak lacznosci poprzez INPA z modulem webasto. Blad "IFH-0006 COMMAND NOT ACCEPTED. Program will be stopped!"

2. Jest zasilanie pokladowe 12,30V na "+" 2pinowej wtyczki wiazki elektrycznej webasto.

3. Brak zaplonu/klimatronik wylaczony. Po podaniu zasilania 12V na pin 1 z 6cio pinowej kostki webasto, uruchamia sie CHYBA pompka wody.

4. Zaplon (kluczyk pozycja kontrolek)/klimatronik uruchomiony na 32'C i wedlug manuala gorna opcja grzania. Po podaniu zasilania 12V na pin 1 z 6cio pinowej kostki webasto, uruchamia sie CHYBA pompka wody.

 

Mimo uruchamiania się pompki po podaniu 12V na 1 pin z 6cio pinowej kostki nie widze zadnego zadymienia z wydechu piecyka, nie slysze aby sie cos tam w jego srodku dzialo i co najgorsze nie czuje aby sie nagrzewal. Co w tej sytuacji robić dalej??

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marco tak zrobie. Probowalem rowniez odblokowac sterownik za pomoca funkcji serwisowej DISa i niestety nie moge sie polaczyc ze sterownikiem. Byloby to logiczne, bo auto jest z 1998.03, wiec webasto bez funkcji diagnozy po KBus... z reszta nie ma tego charakterystycznego kolorowego przewodu (bialo-czerwono-zolty) w kostce 6cio pinowej. Wyczytalem w WDS, ze ten typ sterownika, tj bez opcji diagnostyki nalezy odblokowac manualnie poprzez wypiecie bezpiecznika (Terminal30) + czyszczenie pamieci sterownika IHKA (tutaj wykonam kompleksowe czyszczenie DISem lub z funkcji specjalnych INPY). Po tym rzekomo webasto ma podjac 3 proby uruchomienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śledze cały czas temat... sytuacje mamy identyczną - ciekawe co może być w tych naszych sterownikach uszkodzone, że inpa pokazuje taki błąd..

 

w okolicach środy, bede mial dostep do drugiej takiej samej bawarki z takim samym webasto - sproboje przelozyc sterownik i posprawdzac jak to wyglada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shaft nasze webasta 98 roku nie mają możliwości diagnostyki OBD, więc dlatego taki komunikat. W zakładce klimatronika w STATUSIE masz dodatkowy podgrzewacz i tam możesz zobaczyć czy Ci się uruchamia. Informacja ON/OFF. Dasz max tem klimatronika to powinien się uruchomić. U mnie przy tem +7,5'C było ON. Po przekroczeniu tej wartości już było OFF i nie dało się w żaden sposób wymusić uruchomienia. Wydaje mi się, że mamy uwalone sterowniki i dlatego takie jajca z tym systemem. Pamiętam, że u mnie jakoś to działało rok temu, ale teraz całkowita cisza. Mam do tego błąd dodatkowego podgrzewacza opisany jako przekaźnik odmrażacza przedniej szyby przy podaniu zapłonu tj na 0rpm. Próby odblokowania manulanego według instrukcji z WDS przez odpinanie wtyczki zasilającej jak i bezpiecznika F64 (20A) nic nie daje. A szkoda, bo webasto to naprawde fajna opcja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakładce klimatronika w STATUSIE masz dodatkowy podgrzewacz i tam możesz zobaczyć czy Ci się uruchamia. Informacja ON/OFF. Dasz max tem klimatronika to powinien się uruchomić.

 

Niezbyt ogarniam o czym tu mowa, w INPIE ?

 

mi się wydaje że mamy uwalone świece / palnik, a nie sterownik...

 

moje webasto się próboje uruchomić, coś tam bzyczy jak na dworze jest zimno, a ja mam zimny silnik, ale co z tego że bzyczy, jak nie zapala :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam to ustrojstwo u siebie...

 

Zeszlej zimy raz sie zalaczalo raz nie. Jakos nie odczuwalem braku dzialania webasta nawet przy duzych mrozach - nie powiem jak sie zalaczylo to silnik nagrzewal sie bardzo szybko.

 

Z tego co kiedys sie dowiadywalem to przewaznie padaja sterowniki.

chiptuning, diagnostyka

506 072 789

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.