Skocz do zawartości

320d 99r. czujnik temperatury parownika-naprawa termistora


mateusz88

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy mam problem z czujnikiem temperatury parownika. Klima sie jakby wyłącza po pewnym czasie używania, działa słychac ze nadmuch dmucha ale z kratek nic nie wylatuje. Wyczytałem w innym temacie ze to wina czujnika temperatury parownika, parownik zamarza i nie ma możliwośći aby powietrze leciało. Chce naprawić ten czujnik poprzez wlutowanie nowego termistora, zdjąłem obudowe plastikowa pod kierownicą, i szukam tego czujnika za wylotem powietrza na nogi kierowcy. U mnie jest tam tylko taki widok, czy ten czujnik to ta czarna kostka która widać? Jego mam wyciągać??

 

 

http://img502.imageshack.us/img502/5040/20120710128.jpg

 

 

http://img96.imageshack.us/img96/8409/20120710129.jpg

 

 

http://img708.imageshack.us/img708/3103/20120710130.jpg

 

 

http://img341.imageshack.us/img341/7937/20120710133.jpg

Edytowane przez mateusz88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta czarna kostka którą pokazujesz, to nie to. idz za tymi dwoma kabelkami to trafisz do czujnika.dostęp jest strasznie chamski. albo wymontować kolanko plastikowe z nawiewu na nogi całkiem i potem się męczyć z montażem, albo bez tego się męczyć tylko dłonie będą porysowane :)
sprzedam kierunkowskaz nr oem 63138370720 , przewód gumowy nr oem 11532247725 - dział giełda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osz kurde to będzie problem :) mi już ciężko włożyć łapę nawet do tej czarnej kostki. Mam 190 wzrostu i 120 kg żywej wagi haha :) no cóż będę kombinował jakoś. A jak nie to wykorzystam szczupła rękę mojej kobietki tylko czy sie zgodzi na to . Co do samego termistora, w całym wrocławiu nie mogę znaleźć między 2.5 a 3.0 kO, wszędzie albo 2.2 albo 3.3, co wybrać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.tewa-sensors.com/pl/product.php?c=3#Tytul tu mają wszystkie jakie sie zechce. ja u nich brałem, jeszcze mi zostało tego troche 2,2 kilo ohma, 3,0 kilo ohma. Dokładnie to był taki model : TT3-3KC3-40 resistance przy 25 stopniach C - 3.0 kilo ohma. Najlepiej działał 2,7Kohm, ale ten był taki zwykły większy i bez tej plastikowej osłonki, a ona sie przydaje bo w trudnych warunkach on pracuje ( wilgotność ciągłe zmiany temp.) Edytowane przez kameleon3000
sprzedam kierunkowskaz nr oem 63138370720 , przewód gumowy nr oem 11532247725 - dział giełda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego możesz mi powiedzieć jak go wyciągnąć ten czujnik? Bo właśnie w tym momencie jestem w aucie i sie z tym grzebie ale ni cholery nie wcisne tam łapy. Jak zdemontować ten plastikowy wylot powietrza na nogi w kształcie kolanka? To by mi ułatwiło dostęp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak to wymontować, właśnie dla tego że bałem sie coś ułamać, to go nie ruszałem, tylko się męczyłem. jedyne co to można go odchylić na maksa ile sie da tak żeby ręka weszła.
sprzedam kierunkowskaz nr oem 63138370720 , przewód gumowy nr oem 11532247725 - dział giełda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomagał mi kumpel teraz o dużo mniejszej ręce niż ja i też się nie udalo. Mam takie pytanie teraz, czy dużo jest roboty żeby się dostać do parownika?? Chcemy przy jednej robocie dostać się do parownika żeby go dobrze odgrzybić chemią i odrazu zdemontować i naprawić ten czujnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych z Wrocławia naprawa czujnika temperatury parownika, kupiłem dziś termistor ntc odpowiedni bo 2,7 kilo Ohma w sklepie Axel na ul.Dworcowej, może nie idealny bo bez izolacji ale odpowiednia rezystencja, koszt 4 zł. Pozostaje teraz tylko walczyć z demontażem tego czujnika co łatwe nie jest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś pisał na forum że można "zreanimować " ten termistor. tzn poddać go szokowi temperaturowemu np na sekunde pod zapalniczke ( tylko żeby go nie uszkodzić, nie stopić) i wtedy prawidłowa rezystancja wraca. Z ciekawości, ze miałem ten stary termistor postanowiłem sprawdzić. i rzeczywiście pomogło. Poprzednio uszkodzony który jakby się zawiesił i pokazywał cały czas zbliżoną rezystancję, po takim szoku znad zapalniczki, przywróciły mu się prawidłowe wartości rezystancji. Kwestia tylko na jak długo.... Bo jak na pare dni ,a potem znów się grzebać i wyciągać ten czujnik to ja dziękuje :) Gdyby to ten za panelem climatronica do którego jest łatwiutki dostęp to tak, można poeksperymentować.
sprzedam kierunkowskaz nr oem 63138370720 , przewód gumowy nr oem 11532247725 - dział giełda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już nie przesadzajmy. tyle dni z tym walczysz i nic.... :) jest kiepski dostęp, ale jak odchylisz z 10cm kanał powietrza to da radę włożyć dłoń i czujnik wyjdzie. Generalnie to trudniej jest go włożyć niż wyjąć :) przynajmniej mi.
sprzedam kierunkowskaz nr oem 63138370720 , przewód gumowy nr oem 11532247725 - dział giełda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik masz tu. siedzi na wcisk, więc wystarczy wyciągnąć. pierwszy raz to pewnie ciasno siedzi więc mocno. a to kolanko plastikowe powinno się dać ściągnąć w dół.

http://s1.pokazywarka.pl/i/1205899/140429/dsc-0006.jpg

sprzedam kierunkowskaz nr oem 63138370720 , przewód gumowy nr oem 11532247725 - dział giełda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś udało mi się go wyciągnąć w półtorej minuty :D, wkładałem go po naprawie około 5 minut,

generalnie był uszkodzony, rezystencja wynosiła 0, nowy termistor pomiar 3 kilo Ohma, po zalutowaniu w czujniku również tyle samo

nowy termistor był bez izolacji, więc została ona nałożona z innego przewodu o tej samej średnicy

 

 

dla zainteresowanych kilka fotek:

 

stary termistor wyciągnięty z czujnika

 

http://img850.imageshack.us/img850/5503/20120717155.jpg

 

 

nowy termistor

 

http://img692.imageshack.us/img692/1097/20120717154.jpg

 

 

czujnik już na swoim miejscu

 

http://img6.imageshack.us/img6/4003/20120717153.jpg

 

http://img208.imageshack.us/img208/2041/20120717151.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Mateusz czy moge liczyc na twoja pomoc ? mieszkam w okolicach Wrocławia..?

 

probowalem ale nie moge go wyciagnac.. w dodatku z regeneracja tez srednio..

 

mam identyczne objawy jesli chodzi o klimatyzacje w dodatku swiruje mi temperatura np. ustawie na klimatroniku 23 i grzeje ale po jakims czasie zaczyna wiac zimne i musze dac 32 max zeby zaczelo leciec cieple auto sie grzeje idealnie wskazowka w pionie termostaty wymienione.. czy to moze byc powiazane ze soba ?

 

pozdrawiam i czekam na odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje to za świrowanie klimatronika odpowiada uszkodzony jeż, a tego tematu jeszcze nie przerabiałem. Czujnik temperatury parownika o którym tu jest mowa, jeżeli jest uszkodzony to masz problem tego typu że jedziesz sobie z włączoną klimą i po pewnym czasie przestaje lecieć powietrze z kratek, słychać że to powietrze dmucha zwiększając moc nadmuchu ale nic nie leci, trzeba wtedy na chwile klime wyłączyć żeby odmarzł parownik i sytuacja wraca do normalności.

 

Co do samego wyciągnięcia tego czujnika i ponownego zamontowania, to jest to prostsze niż myślałem, tylko że ja przez 2 dni go szukałem w złym miejscu dlatego nie mogłem się ogarnąć, ale spoko mogę ci z tym pomóc bez problemu, termistor kupisz w sklepie AXEL na ul. Dworcowej 28 za 4 zl, rezystencja 2,7 kilo Ohma, jednak co do samej wymiany termistora (lutowanie) to już nie bardzo mam jak bo moja lutownica ostatnio odeszła na drugi świat :D, wczoraj termistor w moim czujniku przelutował mi kumpel jego sprzętem, który nie bardzo ma czas sie zajmować takimi pierdołami ale że go poprosiłem to mi zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje to za świrowanie klimatronika odpowiada uszkodzony jeż, a tego tematu jeszcze nie przerabiałem.

 

ja już przerabiałem jeż steruje nawiewem jego prędkością na wszystkich biegach, ale wątpię żeby miał wpływ na temperature powietrza w srodku auta..

 

to raczej jakiś czujnik tylko jaki ? wewnątrz klimatronika jest ale jego uszkodzenie jest wątpliwe..

 

popostu mam tak ze jeżdżę po mieście ustawiona temp na 21 stopni grzeje ładnie pojadę trochę dalej jadę 30minut prędkość okolo 100km/h i zaczyna wiać chłodne wtedy ustawiam na 32 i nagle buch cieplego i znowu zmniejszam bo gorąco później znowu zimno i tak w kolko...

 

Czujnik temperatury parownika o którym tu jest mowa, jeżeli jest uszkodzony to masz problem tego typu że jedziesz sobie z włączoną klimą i po pewnym czasie przestaje lecieć powietrze z kratek, słychać że to powietrze dmucha zwiększając moc nadmuchu ale nic nie leci, trzeba wtedy na chwile klimę wyłączyć żeby odmarzł parownik i sytuacja wraca do normalności.

 

No i właśnie tak mam.. Ale dodatkowo mam taki problem co opisuje na poczatku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bardzo możliwe że jest uszkodzony drugi czujnik temperatury, ten który jest za panelem klimatronika. to jest dokładnie taki sam czujnik jak ten od temperatury parownika. Panelu klimy nie wyciągałem nigdy ale ponoć jest to łatwe, wg mnie trzeba by regenerować obydwa czujniki w ten sam sposób, przez wymiane uszkodzonego termistora, ale niech sie wypowie jeszcze ktoś z większą wiedzą co do tego problemu z temperaturą wewnątrz auta.

 

Dodam jeszcze że dzwoniłem ostatnio do BMW Inchcape Motor Wrocław, koszt nowego czujnika to 105 zł, koszt samego termistora w sklepie elektronicznym 4 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż chce się dodać --> Wrażenia z naprawy parownika i układu klimatyzacji BEZCENNE !!!!!!!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.