Skocz do zawartości

320d - odwadniacz i parwonik


Ranger

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

co ile wymienia się odwadniacz ? nr 64538377330

i gdzie to jest ?

 

http://www.realoem.com/bmw/diagrams/b/x/31.png

 

 

jak dostać się żeby umyć, wyczyścić parownik, który jest przyczyną różnych dziwnych zapachów

 

http://www.realoem.com/bmw/diagrams/f/j/29.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby wyczyścić parownik musisz rozebrać deskę i wyciągnąć go razem z obudową IHKA ...

SPECIAL REMAPPING SERVICE - SOFTWARE ENGINEERING - IDA PRO


Chiptuning Łódź


ŁÓDŹ BYDGOSZCZ BIRMINGHAM LONDON


https://www.tc-performance.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=159&t=161201 Zapraszam do galerii

Sprzedam

Przekaźniki modułu komfortu do E46 3-Seria, M3, E83 X3, E52 Z8 , Z4 E85, E53 X5 E39, M5 E38 - centralny zamek, podnośniki szyb)

Zdjęcia przekaźników w galerii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsza opcja z parownikiem to go wyciągnąć ale roboty jest przy tym od groma na kilka godzin. zresztą filmik na yt jest jak to wygląda. Ale kiedyś w TIS mi się rzuciła w oczy instrukcja czyszczenia przez otwór gdzieś w okolicy jeża. jak znajde to wrzuce na forum.
sprzedam kierunkowskaz nr oem 63138370720 , przewód gumowy nr oem 11532247725 - dział giełda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli nie wymienisz filtra osuszacza to klimatyzacja bedzie sukcesywnie tracila wydatek. Filtr ten ma za zadanie, mowiac najprosciej, wychwycic cala wilgoc ktora znajduje sie w czynniku chlodzacym po to aby nie zamarzal nam zawor rozprezny parownika i nie dochodzilo do korozji wewnatrz ukladu. Wymien, to tylko ok 100 zl.

Dodatkowo jesli ktos ma nowe bmw gdzie sprezarka jest napedzana non stop, tzn nie ma klasycznego sprzegla, to bezwzglednie powinien wymieniac czynnik i olej w ukladzie klimatyzacji reguralnie co rok.

.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze zdjęć tylko domyślam się że puszka jest gdzieś w prawym nadkolu pomiędzy zderzakiem a kołem

 

Tomek jakbyś mógł rzucić linkiem gdzie to tyle kosztuje ?

bo ja znalazlem że ori kosztuje kilka razy więcej... :duh:

 

co do czyszczenia parownika to wygląda na to że jest to awykonalne i pozostaje tylko użycie preparatów, które rozpyla się "gdzieś tam"

"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W inter cars i na allegro zamiennik jest w cenie ok 80 zl, wpisz filtr osuszacz. Tylko nowy z zaslepkami otworow na przewody klimatyzacji i nie zdejmuj zaslepek do samego momentu podpiecia przewodow klimatyzacji. Zaden uzywany bo one nadaja sie juz tylko na zlom. Kup zamiennik nie popadajmy w zboczenia na punkcie oryginalnosci. Co sie tyczy parownika to oczywiscie najlepszym rozwiazaniem jest wymontowanie dechy i wymycie go fizycznie. Jesli nie chcesz demontowac deski, to mozna zastosowac higene spray loctite lub ozonowanie, tansze opcje. Jesli jestes pewien ze odplyw z parownika masz drozny to przed ozonowaniem mozesz sprobowac umyc parownik od zewnatrz. Poszukaj na forum mojego opiszu co i jak zrobic. Ja uzywalem tam preparatu wurth, ale jak sie zdecydujesz to wymontuj tez wentylator. Mozesz wtedy umyc parownik, moze byc srodek grzybobojczy a nawet i woda utleniona, tylko nie uzywaj zbyt duzo plynu na raz zeby sie nie przelal z rynienki na dywaniki, wywietrz dobrze auto a pozniej dodatkowo ozonowanie.

Jak robimy ozonowanie w aucie to na parowniku bedzie wlasnie efekt jak po zastosowaniu wody utlenionej. Polecam po fizycznym umyciu zrobic ozonowanie bo pozbedziesz sie wszystkich zapachow z auta.

Jesli juz wyczyscisz parownik to jak chcesz nie miec z nim kolejnych problemow, radze wylaczac klimatyzacje na kilka minut np 2 przed zgaszeniem pojazdu. Wtedy powietrze przeplywajace przez parownik wysuszy go i nie beda sie na nim tworzyly grzyby.

Jesli bedziesz chcial uzyc jakiegos srodka w rozpylaczu to tylko wurth albo ewentualnie drozsze srodki, wszystko co jest tansze to mozesz sobie uzyc jako odswierzacz do powietrza.

Pozdrawiam

.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli nie wymienisz filtra osuszacza to klimatyzacja bedzie sukcesywnie tracila wydatek. Filtr ten ma za zadanie, mowiac najprosciej, wychwycic cala wilgoc ktora znajduje sie w czynniku chlodzacym po to aby nie zamarzal nam zawor rozprezny parownika i nie dochodzilo do korozji wewnatrz ukladu. Wymien, to tylko ok 100 zl.

Dodatkowo jesli ktos ma nowe bmw gdzie sprezarka jest napedzana non stop, tzn nie ma klasycznego sprzegla, to bezwzglednie powinien wymieniac czynnik i olej w ukladzie klimatyzacji reguralnie co rok.

 

kolego miałem czasami latem na włączonej klimie coś takiego, że widziałem jak mi leci jakaś para z nawiewu... (szczególnie lekki nawiew) czy to może być przez ten osuszacz lub parownik??? Bo jeśli chodzi o wydajność klimy to nieraz też jest z nią problem (tzn. klima jest choć nieco słaba), gaz był wymieniony i układ mam szczelny a i tak nieraz słabo dawała....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to jest nota serwisowa bmw, ale jak kazdy producent musi z czegos zyc. Jak padnie sprezarka to kupisz nowa itd. Co sie tyczy osuszacza to zawiera on w swojej obudowie material o wlasciwosciach absorbujacych wilgoc . W trakcie pracy klimatyzacji z czynnika wymieszanego z olejem bedzie sie wytracala wilgoc. Sprawa wiadoma jest ze kazdy filtr ma ograniczone wlasciwosci absorbujace wilgoc i w pewnym momencie przestanie takowa wychwytywac z ukladu. Ok jak robisz serwis klimy to na podcisnieniu stacja odciaga wilgoc z ukladu, ale nie jest w stanie odessac wilgoci z filtra. Zwroc uwage ze jak uklad jest rozszczelniony dluzej niz 24 godziny to juz filtr do wymiany, lub gdy sa ubytki czynnika przez dluzszy czas, a wiadomo ze kazdy uklad bedzie mial ubytki czynnika. Tak wiec reasumujac, z filtrem osuszaczem jest jak z filtrem paliwa, oleju czy powietrza, nie musisz wymieniac ich co 10 - 15 tys km, mozesz zastosowac sie do tego co mowi instrukcja serwisowa. Tylko zobacz jaki jest stan tych filtrow juz po 10 tys. Jak je wymienisz to o wile pozniej badz wcale nie zawitasz na powazniejsza usterke do serwisu.

Wybor nalezy do ciebie, ale jak dbasz tak masz

 

a i jak gosc od klimy wie co robi to powie ci od razu ze filtr do wymiany i jeszcze ci to udowodni na samochodzie

pozdrawiam

.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kroliksega jak masz możliwość sprawdz sobie czujniki temperatury od klimy, są 2 sztuki wpięte w nagrzewnicę, najlepiej zrobić podgląd na inpie lub w dis czy prawidłowo sie zachowują, bo jeśli nie to z klimą się dzieją różne dziwne rzeczy, tzn np przestaje chłodzić, albo nie tak mocno jak trzeba, albo za bardzo grzeje itp itd. To też może być przyczyna.
sprzedam kierunkowskaz nr oem 63138370720 , przewód gumowy nr oem 11532247725 - dział giełda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Tak wiec reasumujac, z filtrem osuszaczem jest jak z filtrem paliwa, oleju czy powietrza, nie musisz wymieniac ich co 10 - 15 tys km, mozesz zastosowac sie do tego co mowi instrukcja serwisowa. Tylko zobacz jaki jest stan tych filtrow juz po 10 tys. Jak je wymienisz to o wile pozniej badz wcale nie zawitasz na powazniejsza usterke do serwisu ...

 

Może i trzeba go wymieniać :think:

Ale na pewno nie porównywał bym do tego np filtra powietrza gdzie zanieczyszczone powietrze działa na niego bezpośrednio.

I wiadome jest że w im gorszych warunkach jeździsz tym szybciej się zasyfi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kroliksega jak masz możliwość sprawdz sobie czujniki temperatury od klimy, są 2 sztuki wpięte w nagrzewnicę, najlepiej zrobić podgląd na inpie lub w dis czy prawidłowo sie zachowują, bo jeśli nie to z klimą się dzieją różne dziwne rzeczy, tzn np przestaje chłodzić, albo nie tak mocno jak trzeba, albo za bardzo grzeje itp itd. To też może być przyczyna.

 

kolego mam interfejs ale disa nie tylko inpe... możesz podpowiedzieć jak to sprawdzić? Bo patrzyłem i jakoś nie widziałem żadnych błędów w klimie a i nie wiem jak rozpoznać te czujniki żeby sprawdzić jak odzczytują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wchodzisz w IKHA i tam analogiczne wartości i zwracasz uwagę na te zaznaczone w kółka. muszą być jak najbardziej zbliżone do siebie. mogą się różnić tam o 1-3 stopnie to będzie ok. mowa o aucie na postoju z wyłączonymi nadmuchami itp. Ale jeśli różnica jest większa np 10 stopni albo więcej tzn ze dany czujnik temperatury szwankuje. jakby co w moich postach znajdziesz instrukcje naprawy takiego czujnika za grosze.

http://img97.imageshack.us/img97/858/tempvx.jpg

sprzedam kierunkowskaz nr oem 63138370720 , przewód gumowy nr oem 11532247725 - dział giełda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki kolego o to właśnie mi chodziło ale z tego co piszesz to chyba czujniki u mnie są ok bo wygląda to tak jak na obrazku... (chociaż w sumie nie wiem bo silnik nie był dziś odpalany a auto stoi na dworze a przecież jest dość chłodno a te czujniki pokazują jakoś sporą temp.) (czujnik temp. zewn. jest raczej ok. bo pokazuje 9 czyli dobrze)

http://img62.imageshack.us/img62/3662/czujnikiw.jpg

pozostaje mi chyba tylko wymienić filtr osuszacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Osuszacz

Klimatyzacja w samochodzie wyposażona jest w osuszacz. Element ten ma dwa zadania: usuwa z czynnika roboczego wilgoć i filtruje go. Bardzo ważne jest, by klimatyzację otrzymywać w stanie suchym. Wilgoć w systemie zmienia się w kwas i uszkadza jego elementy. Osuszacz należy regularnie wymieniać. "

sprzedam kierunkowskaz nr oem 63138370720 , przewód gumowy nr oem 11532247725 - dział giełda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
przy wymianie osuszacza najpierw trzeba odciągnąć czynnik, a potem nabić. ewentualnie możesz wymieniać ale zapłacisz potem więcej za nabicie całego układu.
sprzedam kierunkowskaz nr oem 63138370720 , przewód gumowy nr oem 11532247725 - dział giełda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.