Skocz do zawartości

Fotoradary - zdjęcia od tyłu.


Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy jestem czy wiecie że sa u nas aparaty mierzace prędkosci i robiące zdjęcie od tyłu ? Kolega własnie dostał przesyłke z wypadu na wakacje i przekonał sie że takie istnieją ponieważ auto sfotografowane jest od strony bagaznika.

Jesli komus sie wydaje ze nie bedzie ważne bo chodzi o ustalenie kierującego a na takim zdjęciu go nie widac to tam jasno jest napisane ze jesli własciciel nie poda osoby uzytkującej auto w tym czasie zostanie ukarany osobiscie. Wydaje mi sie że to realne ponieważ w Holandii np często mozna złapac fotke w taki sposób.

Może ktos ma cos ciekawego na ten temat ?

Jazda BMW to podobnie jak jazda TIRem tylko zapas miejsca zostawiam po stronie zewnetrznej

http://img389.imageshack.us/img389/8589/obraz037editedeg8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja dostałem zdjęciu zrobione z tyłu przez straż miejską w Białym Borze.

W takiej sytuacji właściciel samochodu jest zobowiązany wskazać kto kierował samochodem i wtedy osoba wskazana przez właściciela (bądź właściciel) płaci mandat i otrzymuje punkty. W przypadku gdy właściciel nie jest w stanie wskazać kto kierował pojazdem płaci 500 PLN grzywny ale nie dostaje punktów karnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
na wyspach to norma tam większość robi od tyłu fotki :( u nas tez tak juz jest z tym ze na wyspach jest pokazany zasięg foto radaru :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie uważajcie wczoraj na moich oczach zwykła skrzynka zrobiła fotke ''od tyłu'' ja byłem jakieś 500m od fotoradary a w drugą stronę leciało auto i strzelilo mu fotkę ja się sam wystraszylem ale miałem mniej niz 50km/h bo sie jeszcze rozpędzałem;p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Koledzy. Opisana sytuacja jest bardz prosta w interpretacji, jednak wymaga znajomości obowiązujących przepisów.

Konkretnie wyjaśnia ją kodeks wykroczeń :Art. 1. (1) § 1. Odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5.000 złotych lub nagany.

§ 2. Nie popełnia wykroczenia sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.

To prawda, że kierujący ma obowiązek wskazać użytkownika pojazdu, jeśli nie on danego dnia go prowadził. Wynika to z prawa o ruchu drogowym a konkretnie z art.78 pkt.4 PRD.

Wykroczenie to można popełnić tylko z winy umyślnej. Nie popełnia wykroczenia osoba, która nie może lub nie potrafi wskazać kierującego. A może to występować w kilku

sytuacjach.

1. Z pojazdu może korzystać kilka osób tzn. właściciel, żona, dzieci, ojciec itd. Można nie pamiętać, kto tego dnia prowadził pojazd zwłaszcza, że

z reguły zdjęcia z fotoradarów docierają do domu po kilkudziesięciu dniach.

2. Jeśli pojazd użytkowała osoba najbliższa to można powołać się na art.183kpk, który mówi:Świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić

jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo, przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe. W Polsce obowiązuje hierarchichność przepisów.

Zgodnie z tą zasadą KPK stoi nad PRD i też nie popełniasz wykroczenia takim postępowaniem.

3. Jadąc w daleką trasę z drugą osobą możemy prowadzić na zmianę i nie ma obowiązku pamiętać, czy na drodze w jakimś Pcimiu Dolnym kierowałem akurat ja, czy kolega.

Takich hipotetycznych sytuacji można wskazać wiele.

Należy wspomnieć jeszcze o Art. 97. § 1 kpow który mówi, że W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:

1) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,

2) stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, a nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy czynu

Jeśli chodzi o Fotorapid-y używane na naszych drogach, to każdy można ustawić tak, by rejestrował prędkość pojazdów oddalających lub przybliżających. Policja nie ustawia ich na oddalanie bo, zgodnie z tym co napisałem, udowodnienie winy jest trudne. W to "bawi się" jedynie Straż Miejska. Kto nie zna przepisów, płaci. Polecam lektórę podanych ustaw, bardzo pomaga. Na koniec dodam, że w Polsce usiłowano wprowadzić

przepis dający prawo karania właściciela, ale to nie przeszło. Pozdrawiam. Jeśli ktoś ma jakeś pytania, służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
I co? I tak to niewiele zmieni jeśli nie zmieni się system prawny. Moje auto, moja rejestracja ale kto kierował? Cały czas obowiązuje zasada domniemania niewinności. W przypadku fotki od tyłu istnieje wątpliwość co do osoby sprawcy a wszelkie wątpliwości rozstrzygane są na kożyść obwinionego. Jeśli są luki w prawie trzeba umieć je wykorzystać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

witam

tez przyszło mi zdjęcie tyłu

przekroczyłem o 22km/h do zapłaty 120 zł i 4 punkty karne ( jezeli to ja kierowałem ) jezeli nie wskaze sprawcy to miałem dostac 200 zł i 4 punkty

jak uważacie czy tojest sprawiedliwe ???

http://img11.imageshack.us/img11/6204/e340211.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie wskażesz kto prowadził samochód to dostaniesz mandat za niezabezpieczenie samochodu ale bez punktów karnych

 

???

 

jakie niezabezpieczenie?

 

a jesli mu ktos ukradnie samochod to co, nie dosc ze stracił furę to jeszcze mandat zaplaci ze pozwolil sobie ją ukrasc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie aburdy wynikaja i sa bezposrednio spowodowane pomyslowoscia polakow na przepisy, zakazy i nakazy Panstwa. Zawsze mandat byl przypisywany do na drodze kierowcy, na zdjeciu do wlasciciela pojazdu a ten jesli nie sposowodowal wykroczenia mogl w obronie swojego tylka przyprowadzic sprawce( jesli zdjecie niewidoczne) Polak wymysli to bedziemy mieli, ze mandat z fotoradaru przypisany do wlasciciela- a policja nie bedzie czapkowac i udowadniac- zasada prosta Twoj samochod Ty placisz albo nie porzyczaj samochodu. I procederowi handlu pkt. łep sie ukreci bo nie bedzie tlumaczenia , ze to nie ja, a jak bedzie taka gadke uskuteczniaj delikwent to jemu powiedza nie trzabylo porzyczac samochodu odobie niekompetentnej.

To tak jakbym mial bron legalnie i ja porzyczyl komus- ja odpowiadam nawet bardziej niz sprawca nieszczescia bo to na mnie spoczywa obowiazek aby sie nie stalo nieszczescie i bede tak samo odpowiadal jak on.

A wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel, co Ty za bzdury piszesz ?!

 

poczytajcie sobie TEN wątek, tu wszytsko jest.

A jak komuś malo, to posty usera maaad.

 

Nie ma mandatów dla samochodu, albo wlasciciela, nie ma, i te dzialania są niezgodne z prawem.

Kto glupi ten placi, a wiec jeszcze raz powtórze, niech kolega Sitek glupot tu nie pisze.

 

Dodatkowo wątek polecam:

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?t=90724

 

user Mefisto dobrze pisze, podstawy prawne wręczania mandatów za wykroczenia są takie same

 

 

Mogą Ci kolego z tym zdjęciem od tylu naskoczyc i pocalować, wlasnie w tyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opieram sie tylko na wypowiedzi z reportażu na TVN Turbo pt. Turbo Kamer" wypowiadal sie tam taki faco rzecznik policji czy cos takiego- osoba czesto widziana w TV. Oczywiscie , ze przedmiot nie moze byc ukarany, ale to jest absurd na absurdalne zachowanie polakow , ktorzy twierdza uparcie ze to nie oni sa na zdjeciu tylko ktos inny.A widac WYRAZNIE :norty:

obywatele robia ich w konia to i oni chca obywatela wyrolowac. a gdzie jest prawda w tej kwestii juz sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym chorym kraju zdarzają sie dziwne sytuacje :shock:

Ostatnio na mojej wiosce dzielnicowi wystawiali mandaty za postój za zakazem zatrzymywania na chodniku. Ludzie nieznają przepisów...

Zakaz nie dotyczy chodnika chyba, że jest tabliczka która o tym mówi, oczywiście musimy zostawić 1,5m na przejście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
W naszym chorym kraju zdarzają sie dziwne sytuacje :shock:

Ostatnio na mojej wiosce dzielnicowi wystawiali mandaty za postój za zakazem zatrzymywania na chodniku. Ludzie nieznają przepisów...

Zakaz nie dotyczy chodnika chyba, że jest tabliczka która o tym mówi, oczywiście musimy zostawić 1,5m na przejście...

 

Musisz zrewidować swoją wiedzę nt KD- od pewnego czasu zakaz parkowania DOTYCZY też chodnika, CHYBA ŻE wisi tabliczka że nie dotyczy :mrgreen:

cytat z rozporządzenia ws znaków:

Znak B-36 "zakaz zatrzymywania się" oznacza zakaz zatrzymania pojazdu.

3. Zakaz wyrażony znakiem B-35 lub B-36:

1) dotyczy tej strony drogi, po której znak się znajduje, z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku

dopuszcza się postój lub zatrzymanie,

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zwracam honor, wiedzę zrewidowałem wczoraj wieczorem....

Byłem pewny dlatego że jeszcze niedawno widziałem tabliczkę "dotyczy również chodnika"...

Dobrze się czasem pomylić, gdybym się kłócił to nie wyszłoby mi to na dobre :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie, że to podforum się komuś do czegoś przyda ;) Z każdym mandatem mniej aż mi serce rośnie hihihi

Prawo jest sztuką dobra i słuszności ;)


Moje BMW: F32 420d '14, E87 116i '07, a ponadto: F10 520xd '16, F20 118i '15 , X1 sdrive18i '12.

poprzednie: E61 520dT '08, E90 318i '10, E91 318d '07, E87 116i '05, E39 520i '00, E36 318i '93, E34 530i '89, E30 316 '86.



Moja przygoda z BMW od 1990r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Ja dostałem zdjęciu zrobione z tyłu przez straż miejską w Białym Borze.

W takiej sytuacji właściciel samochodu jest zobowiązany wskazać kto kierował samochodem i wtedy osoba wskazana przez właściciela (bądź właściciel) płaci mandat i otrzymuje punkty. W przypadku gdy właściciel nie jest w stanie wskazać kto kierował pojazdem płaci 500 PLN grzywny ale nie dostaje punktów karnych.

 

mojej zonie tez się to zdarzyło w Białym Borze, jechała polówką 1,3 :duh: 80 na 50 :)

Michał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.