Skocz do zawartości

Czy warto zakładać rożne opony na 2 rożne osie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Rok temu pod koniec sezonu zniszczyłem oponę zimowa. Teraz mam dylemat, tamte opony sa w dobrym stanie i nie wiem czy warto wymieniać cały komplet czy wystarczy jak kupie nowe na 1 oś? Czy to ma jakiekolwiek negatywne skutki dla bezpieczeństwa? Czy to szkodzi jakoś napedowy na tył? Słyszałem ze nie wolno robić tego w 4x4. Proszę o radę kogoś kto ma o tym pojęcie. Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jezdzisz xdrivem to zdecydowanie odradzam takiego zabiegu - tam musza byc jednakowe rozmiary i bierzniki na kazdym kole.

 

Ja u siebie mialem 225/45r17 z przodu a 255/40r17 z tylu i komp zaczal wariowac + choinka na blacie i trzesienie calym autem.

 

Zalozylem zimowki, wszystkie z jednego rocznika i w takim samym rozmiarze - jak reka odjal :)

 

A w rwd nie ma to znaczenia, mozna sie bawic (oczywiscie na osi musza byc dwie takie same opony) :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Cieżko będzie znaleść taka sama oponę o podobnym zużyciu. Pozatym z używanymi oponami nigdy nie wiadomo. Mam RWD wiec nie powinno to złe wpływać na bezpieczeństwo jazdy? Chodzi mi o to czy warto dopłacić do 4 takich samych opon zakładając ze mam 2 w dobrym stanie.

 

Wystarczy jak kupisz 2 sztuki nowe, różnica w średnicy będzie na tyle mała że nie będzie miało to wpływu na systemy (chyba że pozostałe 2 są dość mocno zużyte). Nowe BMW 4x4 z salonu też nie mają idealnie tych samych rozmiarów, są małe różnice w średnicy między osią przednią a tylną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
I tu bys sie Kolego zdziwił :)

 

Tu nie ma się co dziwić, niektóre modele BMW 4x4 fabrycznie mają różne szerokości i średnice opon między przodem a tyłem, mała różnica nie robi problemu. Tu możecie zobaczyć fabryczne felgi BMW i rozmiary opon do nich: http://felgenkatalog.auto-treff.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ok. Dzięki za odpowiedzi! W takim razie czy powinienem zwrócić uwagę na jakies inne parametry poza rozmiarem? Czy indeks prędkości musi być taki sam jak w obecnej oponie?

 

Najlepiej jak indeksy będą te same jak u pozostałych opon żeby ich budowa nie różniła się od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tu nie ma się co dziwić, niektóre modele BMW 4x4 fabrycznie mają różne szerokości i średnice opon między przodem a tyłem, mała różnica nie robi pronlemu/

 

Zgadza się, i wszystko jest dobrze póki auto jest nowe. Można oczywiscie jeździć na takiej konfiguracji ale taniej będzie zalozyć 4 takie same kola, ponieważ jak się wysypie skrzynka rozdzielcza napędu 4x4 to naprawa idzie w tysiace. Wiele bylo tematow o rozmiarze kól do xdrive i mimo kłótni ze niektórzy mieli różne rozmiary i jakoś jeździli, to zawsze stawało na tym, ze z punktu widzenia portfela warto założyc 4 takie same koła i co kilkanaście tysiecy km zamieniać je miejscami. Ja od kupna auta zrobilem 10k km na roznych rozmiarach na osiach i szybko się zainteresowałem tematem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Wiele bylo tematow o rozmiarze kól do xdrive i mimo kłótni ze niektórzy mieli różne rozmiary i jakoś jeździli,

 

Ale kłótnie zapewne były między forumowiczami, a tu chodzi o to że tą są wytyczne inżynierów BMW i nie chodzi tu o jakieś duże różnice tylko o ok. 2mm w średnicy między osią przednią a tylną. Nawet jak kupi 4 x nowe to po roku lub 2 zużycie też może być nie równe miedzy przodem a tyłem i róznica o której piszę sama się wyrobi i co wtedy ? znowu trzeba będzie wymieniać na nowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.