• Reklama

Tablice celne jak długo można jeżdzić?

OC, AC, inne ubezpieczenia, procedury i opłaty związane z zakupem, sprzedażą i rejestracją auta.

Moderatorzy: Panfil - BMW Klub Polska, trzastek, sylwo, voshon, Hipo

Tablice celne jak długo można jeżdzić?

Postprzez qawa » 02 Mar 2007 09:59

witam
mam pytanko/ termimin na tablicach celnych już minął ,ale mam polski przegląd i wykupione na ten samochód OC .Czy policja może mnie ukarać ?
qawa

Dołączenie: 08 Lut 2007 11:15
Miejscowość: warszawa

Postprzez Panfil - BMW Klub Polska » 02 Mar 2007 11:04

Wyglada na to,ze jest to luka prawna. Tzn. slyszalem o paru kontrolach policyjnych samochodow z niewaznymi numerami wyjazdowymi (np. niemieckimi) i jezeli samochod mial wazne OC i przeglad w Polsce, to policja sie nie czepiala.
Jest to nieco dziwne, bo wyglada, ze po ocleniu (i/lub 'oakcyzowaniu') samochodu, zrobieniu pierwszego przegladu i wykupieniu OC mozna jezdzic ile sie chce na tych wyjazdowych tablicach. Prawdopodobnie za jakis czas wejda w zycie odpowiednie przepisy i przestanie byc tak fajnie - ale poki co, jest jak jest.
Byly:
E36 318is Coupe
E32 750i
E30 318i
E36 320i Touring
E34 AC Schnitzer S3(240 HP i 315 Nm)
E38 730i Indyvidual
E23 732i
Awatar użytkownika
Panfil - BMW Klub Polska
BMW Klub Polska
BMW Klub Polska

Dołączenie: 02 Lut 2004 14:40
Miejscowość: Warszawa
Moje BMW: E36 323Ti 1997

Postprzez qawa » 02 Mar 2007 11:59

dzięki
ja słyszałem o dwoch takich przypadkach i dwoch roznych potraktowań przez policje
jeden ukarał a inny nie
qawa

Dołączenie: 08 Lut 2007 11:15
Miejscowość: warszawa

Postprzez MarcinPioneer » 02 Mar 2007 13:39

Jak nie zarejestrujesz samochodu w ciągu roku i minie Ci rok od badania technicznego,to musisz robić znowu bad.pierwsze z zagranicy.
Awatar użytkownika
MarcinPioneer

Dołączenie: 16 Lis 2005 13:58
Miejscowość: Sokołów Podlaski
Moje BMW: E34 525i 24V automat

Postprzez Łosiowy » 08 Mar 2007 10:28

Witam ja jeździłem 2 miesiące na przeterminowanych tablicach ale mialem OC i polski przegląd.Policja się nie czepiała.W urzędzie celnym zapłaciłem kare 250zl za nie opłacenie akcyzy w terminie.
Łosiowy
Moderator
Moderator

Dołączenie: 17 Sty 2007 08:46
Miejscowość: Sopot
Moje BMW: E39 TDS-A ;SJ 413,4.16 :-) Jimny; e83 i inne wynalazki

Postprzez BorsukWro » 08 Mar 2007 18:56

gdzieś trafiłem na forum policjantów na któym toczyła się dyskusja na ten temat.
Z jednej strony do poruszania się po polskich drogach auto potrzebuje
przegląd, OC i dowód rejestracyjny. Ponieważ międzynarodowy dowód
rejestracyjny nie jest ich zdaniem takowym, to auto na lawetę i już.
Inna skrajność w opiniach to wypowiedź jednego policjanta:
gdy jesteśmy na służbnie takich aut nie "widzimy".
Więc zależy na kogo trafisz - jak nie będziesz podskakiwał to jest szansa że
nie doczepią się. Jest jeszcze gdzieś na międzynarodowym dowodzie
napisane że jest ważne przez rok.
BorsukWro

Dołączenie: 12 Paź 2006 12:48
Miejscowość: Wrocław

Postprzez jakub » 08 Mar 2007 19:14

Dwie podstawowe sprawy:
1. Tablice mają okresloną datę do której są wazne, po tym terminie poprostu ich nie ma.
2. Na podstawie takich tablic nie mozna ustalić kto jest właścicielem samochodu i zachodzi obawa o gratisowe tankowanie i innego rodzaju przestepstwa z udziałem samochodu.

Dziwię sie Policjantom, że dyskutuja na ten temat na forum, dla mnie laika sprawa jest oczywista.
Awatar użytkownika
jakub

Dołączenie: 30 Gru 2004 22:10
Miejscowość: Włocławek
Moje BMW: było e23, e28, e30, e36, e39
jest 330xi (e46 touring) 2002 i na tym koniec

Postprzez Łosiowy » 08 Mar 2007 22:00

Wydaje mi sie ze data wybita na tablicach okresla czas ubezpieczenia granicznego.Ja po tym czasie na te numery wykupilem polskie oc w ubezpieczalni i nikt nie stekal ze sa przeterminowane(zaznaczam ze nie mialem zalatwionych zanych formalnisci w polsce).Co do ustalenia wlasciciela pojazdu to napewno mozna bo jak zalatwiasz tablice celne to na kwicie sa twoje dane.Musi istniec jakas baza tych tablic i kto jest ich wlascicielem.Ja widzialem nawet samochody ktore jezdzily w polsce na tych zoltych probnych.
Łosiowy
Moderator
Moderator

Dołączenie: 17 Sty 2007 08:46
Miejscowość: Sopot
Moje BMW: E39 TDS-A ;SJ 413,4.16 :-) Jimny; e83 i inne wynalazki

Postprzez BorsukWro » 09 Mar 2007 09:04

Data na czerwonych to data ważności ubezepieczenia które dostaje się wraz z tymi tablicami.

Żółte to całkiem inna para kaloszy i na nich nie ryzykowałbym jeżdżenia.
Inna sprawa że celnik nie wpuści mnie na nich do PL
BorsukWro

Dołączenie: 12 Paź 2006 12:48
Miejscowość: Wrocław

Postprzez misster » 12 Mar 2007 11:32

skonczy sie data na wywozowej tablicy = koniec jazdy

podczas kontroli trzeba miec dowod rejestracyjny prawo jazdy i oc..

zaswiadzczenie z przegladu nie jest dokumentem dopuszczajacym pojazd do ruchu :!:

brak prawa jazdy = przy sobie 50pln brak uprawnien 500pln
brak dowodu rej. = 50 pln
brak OC =powiadomienie funduszu gwar. 3000pln i laweta

Tak to wyglada w/g prawa o ruchu drogowym :twisted2:
...kwintesencja piękna i harmonia ksztaltów E36..:)
Image
misster

Dołączenie: 26 Wrz 2005 19:26
Miejscowość: bytom

Postprzez marcin_w » 12 Mar 2007 12:29

misster napisał(a):skonczy sie data na wywozowej tablicy = koniec jazdy

zaswiadzczenie z przegladu nie jest dokumentem dopuszczajacym pojazd do ruchu :!:

Ad1.Data na tablicy rejestracyjnej oznacza termin ubezpieczenia,natomiast w dowodzie rejestracyjnym wyraźnie jest napisane że ważny jest rok od daty wystawienia.Po przeglądzie zerowym jest możliwość wykupienia polskiego OC na ten numer rejestracyjny,czyli niemiecki lub na VIN.

Ad2.Oczywiście zgadzam sie.

Ad3.Zaświadczenie z przeglądu jest jak najbardziej dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu.
pozdrawiam
Image
marcin_w

Dołączenie: 07 Maj 2005 18:44
Miejscowość: Łódź

Postprzez misster » 12 Mar 2007 18:35

marcin_w napisał(a):
misster napisał(a):skonczy sie data na wywozowej tablicy = koniec jazdy

Ad1.Data na tablicy rejestracyjnej oznacza termin ubezpieczenia,natomiast w dowodzie rejestracyjnym wyraźnie jest napisane że ważny jest rok od daty wystawienia.Po przeglądzie zerowym jest możliwość wykupienia polskiego OC na ten numer rejestracyjny,czyli niemiecki lub na VIN.

Ad2.Oczywiście zgadzam sie.

Ad3.Zaświadczenie z przeglądu jest jak najbardziej dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu.

ad1.jest to termin waznosci tablicy,co akurat w niemczech sie pokrywa z ubezpieczeniem---natomiast nie w polsce :!: :!: :!:

ad3.mylisz sie.tylko dowod rejestracyjny :!: :!: :!: w przeciwnym razie po co rejestrowac w polsce samochody sprowadzane z zagranicy,wystarczy ubezpieczyc i zrobic przeglad :!: oczywiscie NIE :!:

ps .podobnie jest z prawem jazdy gdy skoncza ci sie badania lekarskie,zaswiadczenie od lekarza nie jest dokumentem uprawniajacym do kierowania pojazdami mechanicznymi.
...kwintesencja piękna i harmonia ksztaltów E36..:)
Image
misster

Dołączenie: 26 Wrz 2005 19:26
Miejscowość: bytom

Postprzez marcin_w » 13 Mar 2007 09:40

ad1.nie jest to termin ważności tablicy,wiem to bo przedłużałem ubezpieczenie w niemczech i w tutejszym wydziale komunikacji poinformowano mnie że moge przedłużyć to ubezpieczenie do roku,bez konieczności zmiany tablicy rej,ani numerów rej.

ad3.Oczywiście że trzeba w PL zarejestrować pojazd,ale do rejestracji potrzebne jest wiele dokumentów,m.in.dopuszczenie pojazdu do ruchu-co wystawia oczywiście diagnosta na przeglądzie zerowym-to ON dopuszcza pojazd do ruchu.
pozdrawiam
Image
marcin_w

Dołączenie: 07 Maj 2005 18:44
Miejscowość: Łódź

Postprzez marcin.monia.bmw » 29 Cze 2007 21:14

Panowie niezależnie od tablic niemieckich, włoskich holenderskich mając badania tech i oc i akcyzę można poruszać się tylko 30 dni a to dlatego że zaświadczenie z badaniem technicznym ważne jest tylo 30 dni po tym terminie mamy obowiązek zarejestrować samochód. Same badania ważne są rok ale to zaświadczenie od diagnosty tylko 30 dni jak was policja namierzy wlepi mandat za poruszanie się pojazdem niezarejestrowanym.
marcin.monia.bmw

Dołączenie: 06 Kwi 2007 18:43
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Biszkopt » 29 Cze 2007 21:33

Trzeba w 5 dni od wjazdy na polski obszar celny (defacto zrobienie badan tech.) oplacic akcyze, bo jak nie to mandat celno-skarbowy (u nas sie czepiaja tego). Przecierz dowod niemiecki jest (maly brief) na ktorym teraz wpisuja nabywce. Tak wiec: dowod, ubezpiecznie, przeglad jest. Tylko musis byc jakas graniczna data bo mozna by wogole nie rejestrwowac samochodu i jezdzic na celnych blachach.
Biszkopt

Dołączenie: 20 Kwi 2007 15:09
Miejscowość: Radom

Następna

Powróć do Papierkowa robota - ubezpieczenia, podatki, opłaty rejestracyjne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości