Skocz do zawartości

Zmiana ogumienia vs problemy z trakcja?


Syriusz76

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Zamierzam zmienić ogumienie w mojej 4ce, gran coupe 2016r.

Obecnie mam mieszane, przód: 225/40/19, tył 255/35/19.

Serwis BMW twierdzi, że nie powinno się zmieniać opon na zimowe o takim samym rozmiarze, ponieważ bieżnik tych zimowych będzie wyższy i może zakłócić pracę kontroli trakcji. Zalecane są opony 225/45/18 na przód jak i na tył.

Znajomi mówią, że to bzdura, ale pewności nie mam.

Pytanie czy ktoś już coś takiego robił i czy są jakieś negatywne skutki? Nie chcę zmieniać felg na 18 calowe.

 

Dziękuję z góry !!

 

Pozdrawiam

318D E91 N47 Touring 2008r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam letnie w takim samym rozmiarze jednak na zimę kupiłem komplet 18 kół i Tobie też tak radzę. Ogólnie pomijając już praktyczność i cenę naleśników na profilu 35 na zimę, to raczej nie jest dobrym pomysłem przekładanie opon RF na zimę, można je łatwo zniszczyć... warto mieć drugi komplet kół.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem taki zestaw zimowy.

Wszystkie koła w jednakowym rozmiarze.

 

Wybrałem:

 

zzyM4Islf9cQvP3z8cco7E5LhjdY6172tZJTMe_grQGgjul7zDrK31jzP4YgE7vxR8jI4ywOb-0NC8o=w2400-h1350-no

 

oraz

 

yVaRaj7UGoc7YqUk8B1ui4KNk7btBtsK7Gg7GAF2F2kN5jRNM3yOUpxcGEu5kCRRgJcsl3zK2CoWkh4=w2400-h1350-no

 

Do tego komplet czujników.

Moje auto:


http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=192&t=298855


http://lh3.googleusercontent.com/m5Raq8Kpe1CbyDTy05Sr1VaByThmOOElz2BFHsz3NSjoZYnlpY8CAQSROvx0TR81mmLNYj6ck3YtYjeoSNVic1oTTdlYpXJBC7W9VQ=w2400-h1350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam letnie w takim samym rozmiarze jednak na zimę kupiłem komplet 18 kół i Tobie też tak radzę. Ogólnie pomijając już praktyczność i cenę naleśników na profilu 35 na zimę, to raczej nie jest dobrym pomysłem przekładanie opon RF na zimę, można je łatwo zniszczyć... warto mieć drugi komplet kół.

 

OK, ale rozumiem że wpływu na trakcje to nie ma?

radzisz ale dlaczego, tylko dlatego że przekładanie może uszkodzić oponę?

Jak się to robi na odpowiednim sprzęcie w odpowiednim warsztacie to nie ma z tym problemu.

W e90 zawsze zmieniałem na zimę na tych samych felgach i nigdy nie miałem z tym problemu

318D E91 N47 Touring 2008r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zmienić same opony to już Twoja wola. Jeśli chodzi o przyczepność czy trakcje to nie będzie aż tak diametralnej różnicy czy wszystkie w jednym rozmiarze czy z tyłu szersze. Generalnie chodzi o to że felgi zimą bardziej dostają po zadku (sól, dziury) i jeśli Ci ich szkoda to wtedy montujesz drugi zestaw trochę gorszych felg najlepiej o 1-2 cale mniejsze żebyś miał lepszy komfort podczas jazdy. Bądź co bądź może nie ma już u nas takich srogich zim i nie będziesz zbyt często jeździł po lodzie ale często temp wahają się od minusa do plusa i podczas zamarzania robi się więcej dziur na drogach niż w sezonie letnim.

 

Całe życie jeździłem na nokianach. Poprzednią zimę na Pirelli Sotto Zero 2 i byłem mega zadowolony!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylne felgi są szersze wiec opona z tylu będzie bardziej naciągnięta i obwód koła się zmniejszy.

 

dlaczego? owszem felgi mają różne odstawienie ale jeżeli założę te same opony co obecnie czyli mieszane to nic nie będzie naciągnięte

318D E91 N47 Touring 2008r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ze nie odstawienie tylko szerokość maja inną.

 

Nie jest to w sumie odpowiedzieć na mój problem, ponieważ jak pisałem mam zamiar założy te same opony na których auto zostało kupione. Pytanie zatem dlaczego zakładasz, że coś będzie mocniej naciągane?

 

Dla wyjaśnienia

ET powiązane jest ściśle z szerokością felgi.

Do określonego ET pasują określone szerokości opon co samo przez się mówi już że ET świadczy o jej szerokości.

W przypadku mojego ET może to być opona szerokość opony od 215 do 255, więc nic nie będzie naciągnięte.

318D E91 N47 Touring 2008r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Nie masz pojęcia o czym piszesz ale OK.

Et - to odsadzenie od piasty i nie ma nic wspólnego z szerokością opony ani felgi. Ale jak wiesz lepiej to zrób jak uważasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę z innej beczki:

 

Czy po zmianie całego kompletu kół (z nowymi czujnikami ciśnienia)

trzeba kodować nowy zastaw czujników w serwisie BMW?

Czy wystarczy zrobić reset czujników przez iDrive?

Moje auto:


http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=192&t=298855


http://lh3.googleusercontent.com/m5Raq8Kpe1CbyDTy05Sr1VaByThmOOElz2BFHsz3NSjoZYnlpY8CAQSROvx0TR81mmLNYj6ck3YtYjeoSNVic1oTTdlYpXJBC7W9VQ=w2400-h1350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W ofercie zimowych kol oryginalnych BMW do 3er i 4er nie zestawow z mieszana szerokoscia opon. Wynika to, przynajmniej wedlug BMW z mniejszej stabilnosci toru jazdy ogumienia mieszanego. Chociaz takie warunki sa juz rzadko spotykane, jadac w koleinach snieznych jest niby wieksze prawdopodobienstwo wypadniecia z drogi na oponach o roznej szerokosci.

2009-2013 E46 330iA; 2013-2014 E91 318dA; 2014-2016 F34 320dA; 2016-2019 F34 330xdA; 2018-2020 G30 540xiA

2020-2023 F98 X4M; 2022-2026 G08 iX3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Wynika to, przynajmniej wedlug BMW z mniejszej stabilnosci toru jazdy ogumienia mieszanego. Chociaz takie warunki sa juz rzadko spotykane, jadac w koleinach snieznych jest niby wieksze prawdopodobienstwo wypadniecia z drogi na oponach o roznej szerokosci.

 

Słyszałem, że gdy węższa opona jedzie jeszcze w koleinie, to szersza już niekoniecznie

i może to powodować dziwne zachowanie stabilizacji toru jazdy.

Nie wiem, czy do końca akurat z tego wynika.

 

Mam już założone zimówki (wszystkie w jednakowym rozmiarze)

Ślad przodu z tyłem nie porywa się.

Po obrysie zewnętrznym opon szerokości 225 wynosi 180cm vs. 184cm

 

Czy ktoś z autem jeszcze na letnich 245 z tyłu mógłby zmierzyć z natury?

Choć jak się można spodziewać, będzie jeszcze szerzej.

Moje auto:


http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=192&t=298855


http://lh3.googleusercontent.com/m5Raq8Kpe1CbyDTy05Sr1VaByThmOOElz2BFHsz3NSjoZYnlpY8CAQSROvx0TR81mmLNYj6ck3YtYjeoSNVic1oTTdlYpXJBC7W9VQ=w2400-h1350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.