Skocz do zawartości

Wymiana wahaczy E46


ADMedia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To mój pierwszy manual więc przepraszam z góry jeżeli coś napiszę nie tak ale nie jestem mechanikiem :) Wahacze wybrałem firmy Meyle HD z początku miałbyć lemforder ale ostateczny wybór Meyle i tuleje TRW.Jakby ktoś był zainteresowany to wahacze lemforder mogę sprzedać po 415 zł i tuleje za 145 trw komplet.Handluję częściami więc mam dobre ceny towar biorę z Inter Cars więc w stu procentach będzie to produkt oryginalny

Więc tak narzędzia które użyłem :

Płaski klucz 22 do odkręcenia środkowej częsci wahacza klucz 19 do odkręcenia sworznia przy kole klucz 16 do odkręcenia tulei wahacza,wybijak do sworzni młotek

http://obrazki.elektroda.pl/2664988600_1366625873_thumb.jpg

Najpierw luzujemy śruby koła podnosimy na lewarku zdejmujemy koło.Ja zaczęłam odkręcenia wahacza od tulei wahacza 2 śruby klucz 16 (śruby zaznaczone strzałką )

Następnie odkręciłem śrubę od środkowej tulei wahacza zaznaczonej na zdjęciu klucz 22 - z prawej strony jest w miarę podejście wiec zwykłym płaskim nie powinno być dużo zabawy ale z lewej strony jest słabe podejście dlatego dobrym rozwiązaniem byłby klucz 22 z grzechotką płaski ja takiego nie posiadałem więc poradziłem sobie zwykłym.

http://obrazki.elektroda.pl/7321658700_1366627268_thumb.jpg

Później odkręcamy śrubę sworznia zaznaczoną na zdjęciu

http://obrazki.elektroda.pl/8323838600_1366627404_thumb.jpg

Następnie wsadzamy między sworzeń a belkę trzymająca wahacz wybijak i pobijamy w niego młotkiem aż tuleja wyskoczy z miejsca mocowania wahacza tak samo postępujemy z kolejną tulejką.

Jeżeli mamy dobre tuleje wahacza nie ma na nich luzu zdejmujemy je i zakładamy na nowy wahacz.Dobrym rozwiązaniem jest nasmarowanie środka tulei płynem do naczyń wtedy lepiej jest zamontować na wahacz.Ja założyłem na jeden wahacz starą tuleje a na drugim była wyrobiona więc musiałem kupić nową wybrałem TRW bo jest dobra jakościowo i przystępna cenowo 145 zł/komplet później jednak i na drugim zmieniłem na nową bo i tak sprzedają te tuleje kompletami.Więc przed wymianą proszę sprawdzić dwie czy są dobre.

Tak wyglądają nowy wahacz z założoną starą tuleją:

http://obrazki.elektroda.pl/8697684600_1366629724_thumb.jpg

Oczywiście na zdjęciach gdzie opisuję śruby to już nowe założone wahacze.

Zakładamy nowe wahacze przykręcamy lekko śruby aby wahacze trzymały następnie zakładamy koło i dociągamy śruby na opuszczonym kole tz koło musi stać na podłożu.

Założenie w kolejności odwrotnej :)

Po montażu należy sprawdzić ustawienie zbieżności na stacji diagnostycznej i jeżeli będzie .

Mam nadzieję że się komuś przyda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
A tak z ciekawości to dlaczego wybrałeś Meyle HD a nie Lemforder ? Kiedyś założyłem w e46 tuleje wahacza meyle hd i byłem nie zadowolony ponieważ gumy skrzeczały podczas końcowego hamowania i gdy przejeżdżałem przez progi zwalniające.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że jestem również po wymianie wahacza, to uzupełnię Twój opis:

 

- przy montażu nowych tulei należy używać mydła lub płynu do naczyń, ale nie smaru,

- przy dokręcaniu śrub użyć momentów:

*sworzeń wahacza przy zwrotnicy (zewnętrzny) - 65 Nm

*sworzeń wahacza w ramie (wewnętrzny) - 90 Nm

*obudowa tulei do ramy (2 śruby) - 59 Nm

 

 

Koszty jakie poniosłem: wahacz SRL 170 zł, 2 x tuleja Meyle HD 100 zł komplet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że jestem również po wymianie wahacza, to uzupełnię Twój opis:

 

- przy montażu nowych tulei należy używać mydła lub płynu do naczyń, ale nie smaru,

- przy dokręcaniu śrub użyć momentów:

*sworzeń wahacza przy zwrotnicy (zewnętrzny) - 65 Nm

*sworzeń wahacza w ramie (wewnętrzny) - 90 Nm

*obudowa tulei do ramy (2 śruby) - 59 Nm

 

 

Koszty jakie poniosłem: wahacz SRL 170 zł, 2 x tuleja Meyle HD 100 zł komplet

O płynie do naczyń wspomniałem :) a z braku klucza dynamometrycznego nie dokręcałem śrub z odpowiednim momentem tylko na wyczucie :)

Widzę kolego że wybrałeś najtańsze wahacze.Też z początku chciałem je kupić.Jestem ciekaw ile wytrzymają te SRL.Czytałem ze dwie opinie że nawet dość długo wytrzymały tam u kogoś.Ale mnie nie przekonały.Mam nadzieję że dasz znać jak już będą do wymiany ile tys km zrobiłeś na SRL :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na SRL, ponieważ nawet gdybym miał je wymieniać co 2 lata, bo tyle mają gwarancji (specjalnie na nią nie liczę, ale sugeruje zakładaną trwałość), to w cenie Meyle (415 zł) mam 3 x SRL, więc dla mnie to dobry interes, tym bardziej czytając opinie, że ten sprzęt daje radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na SRL, ponieważ nawet gdybym miał je wymieniać co 2 lata, bo tyle mają gwarancji (specjalnie na nią nie liczę, ale sugeruje zakładaną trwałość), to w cenie Meyle (415 zł) mam 3 x SRL, więc dla mnie to dobry interes, tym bardziej czytając opinie, że ten sprzęt daje radę.

Fakt jeżeli przejeździsz na nich dwa lata to możliwe że to się opłaci ale jeżeli padną Ci po 3 tys km albo trochę więcej bo takie opinie też czytałem wtedy gra nie będzie warta świeczki.Ale życzę Ci żebyś jak najdłużej jeżdził na tych SRL.

Meyle kosztują 335 zł a 415 to LMI kosztują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wiem, że odgrzeje kotleta ale wczoraj w nocy właśnie wymieniałem wahacze SRL na Lemfordera po (UWAGA!) zastraszająco wielkim przebiegu 7 tys km. Dziś idą na reklamacje.... Zawsze kupowałem części markowe i pech chciał, że zostałem namówiony na cudowny produkt SRL.... chytry dwa razy traci. Ale co jeszcze bardzo nietuzinkowe to fakt, że jedna z tulei która była wymieniana razem z wahaczami również w rozsypce, a była albo TRW albo FEBI. Mam nadzieję, że wydatek na Lema się opłaci.

 

PS.: Zewn. Sworzeń w prawym wahaczu był do tego stopnia wyrobiony, że prawie wypadł z wahacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.