Skocz do zawartości

Tablice celne jak długo można jeżdzić?


Rekomendowane odpowiedzi

Wyglada na to,ze jest to luka prawna. Tzn. slyszalem o paru kontrolach policyjnych samochodow z niewaznymi numerami wyjazdowymi (np. niemieckimi) i jezeli samochod mial wazne OC i przeglad w Polsce, to policja sie nie czepiala.

Jest to nieco dziwne, bo wyglada, ze po ocleniu (i/lub 'oakcyzowaniu') samochodu, zrobieniu pierwszego przegladu i wykupieniu OC mozna jezdzic ile sie chce na tych wyjazdowych tablicach. Prawdopodobnie za jakis czas wejda w zycie odpowiednie przepisy i przestanie byc tak fajnie - ale poki co, jest jak jest.

Byly:

E36 318is Coupe

E32 750i

E30 318i

E36 320i Touring

E34 AC Schnitzer S3(240 HP i 315 Nm)

E38 730i Indyvidual

E23 732i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja jeździłem 2 miesiące na przeterminowanych tablicach ale mialem OC i polski przegląd.Policja się nie czepiała.W urzędzie celnym zapłaciłem kare 250zl za nie opłacenie akcyzy w terminie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś trafiłem na forum policjantów na któym toczyła się dyskusja na ten temat.

Z jednej strony do poruszania się po polskich drogach auto potrzebuje

przegląd, OC i dowód rejestracyjny. Ponieważ międzynarodowy dowód

rejestracyjny nie jest ich zdaniem takowym, to auto na lawetę i już.

Inna skrajność w opiniach to wypowiedź jednego policjanta:

gdy jesteśmy na służbnie takich aut nie "widzimy".

Więc zależy na kogo trafisz - jak nie będziesz podskakiwał to jest szansa że

nie doczepią się. Jest jeszcze gdzieś na międzynarodowym dowodzie

napisane że jest ważne przez rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie podstawowe sprawy:

1. Tablice mają okresloną datę do której są wazne, po tym terminie poprostu ich nie ma.

2. Na podstawie takich tablic nie mozna ustalić kto jest właścicielem samochodu i zachodzi obawa o gratisowe tankowanie i innego rodzaju przestepstwa z udziałem samochodu.

 

Dziwię sie Policjantom, że dyskutuja na ten temat na forum, dla mnie laika sprawa jest oczywista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze data wybita na tablicach okresla czas ubezpieczenia granicznego.Ja po tym czasie na te numery wykupilem polskie oc w ubezpieczalni i nikt nie stekal ze sa przeterminowane(zaznaczam ze nie mialem zalatwionych zanych formalnisci w polsce).Co do ustalenia wlasciciela pojazdu to napewno mozna bo jak zalatwiasz tablice celne to na kwicie sa twoje dane.Musi istniec jakas baza tych tablic i kto jest ich wlascicielem.Ja widzialem nawet samochody ktore jezdzily w polsce na tych zoltych probnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skonczy sie data na wywozowej tablicy = koniec jazdy

 

podczas kontroli trzeba miec dowod rejestracyjny prawo jazdy i oc..

 

 

zaswiadzczenie z przegladu nie jest dokumentem dopuszczajacym pojazd do ruchu :!:

 

brak prawa jazdy = przy sobie 50pln brak uprawnien 500pln

brak dowodu rej. = 50 pln

brak OC =powiadomienie funduszu gwar. 3000pln i laweta

 

 

Tak to wyglada w/g prawa o ruchu drogowym :twisted2:

...kwintesencja piękna i harmonia ksztaltów E36..:)

http://tygra85.w.interia.pl/szablon_obrazki/okopt.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skonczy sie data na wywozowej tablicy = koniec jazdy

 

podczas kontroli trzeba miec dowod rejestracyjny prawo jazdy i oc..

 

 

zaswiadzczenie z przegladu nie jest dokumentem dopuszczajacym pojazd do ruchu :!:

 

 

Tak to wyglada w/g prawa o ruchu drogowym :twisted2:

Ad1.Data na tablicy rejestracyjnej oznacza termin ubezpieczenia,natomiast w dowodzie rejestracyjnym wyraźnie jest napisane że ważny jest rok od daty wystawienia.Po przeglądzie zerowym jest możliwość wykupienia polskiego OC na ten numer rejestracyjny,czyli niemiecki lub na VIN.

 

Ad2.Oczywiście zgadzam sie.

 

Ad3.Zaświadczenie z przeglądu jest jak najbardziej dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skonczy sie data na wywozowej tablicy = koniec jazdy

 

podczas kontroli trzeba miec dowod rejestracyjny prawo jazdy i oc..

 

 

zaswiadzczenie z przegladu nie jest dokumentem dopuszczajacym pojazd do ruchu :!:

 

 

Tak to wyglada w/g prawa o ruchu drogowym :twisted2:

Ad1.Data na tablicy rejestracyjnej oznacza termin ubezpieczenia,natomiast w dowodzie rejestracyjnym wyraźnie jest napisane że ważny jest rok od daty wystawienia.Po przeglądzie zerowym jest możliwość wykupienia polskiego OC na ten numer rejestracyjny,czyli niemiecki lub na VIN.

 

Ad2.Oczywiście zgadzam sie.

 

Ad3.Zaświadczenie z przeglądu jest jak najbardziej dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu.

 

 

ad1.jest to termin waznosci tablicy,co akurat w niemczech sie pokrywa z ubezpieczeniem---natomiast nie w polsce :!: :!: :!:

 

ad3.mylisz sie.tylko dowod rejestracyjny :!: :!: :!: w przeciwnym razie po co rejestrowac w polsce samochody sprowadzane z zagranicy,wystarczy ubezpieczyc i zrobic przeglad :!: oczywiscie NIE :!:

 

ps .podobnie jest z prawem jazdy gdy skoncza ci sie badania lekarskie,zaswiadczenie od lekarza nie jest dokumentem uprawniajacym do kierowania pojazdami mechanicznymi.

...kwintesencja piękna i harmonia ksztaltów E36..:)

http://tygra85.w.interia.pl/szablon_obrazki/okopt.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1.nie jest to termin ważności tablicy,wiem to bo przedłużałem ubezpieczenie w niemczech i w tutejszym wydziale komunikacji poinformowano mnie że moge przedłużyć to ubezpieczenie do roku,bez konieczności zmiany tablicy rej,ani numerów rej.

 

ad3.Oczywiście że trzeba w PL zarejestrować pojazd,ale do rejestracji potrzebne jest wiele dokumentów,m.in.dopuszczenie pojazdu do ruchu-co wystawia oczywiście diagnosta na przeglądzie zerowym-to ON dopuszcza pojazd do ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Panowie niezależnie od tablic niemieckich, włoskich holenderskich mając badania tech i oc i akcyzę można poruszać się tylko 30 dni a to dlatego że zaświadczenie z badaniem technicznym ważne jest tylo 30 dni po tym terminie mamy obowiązek zarejestrować samochód. Same badania ważne są rok ale to zaświadczenie od diagnosty tylko 30 dni jak was policja namierzy wlepi mandat za poruszanie się pojazdem niezarejestrowanym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba w 5 dni od wjazdy na polski obszar celny (defacto zrobienie badan tech.) oplacic akcyze, bo jak nie to mandat celno-skarbowy (u nas sie czepiaja tego). Przecierz dowod niemiecki jest (maly brief) na ktorym teraz wpisuja nabywce. Tak wiec: dowod, ubezpiecznie, przeglad jest. Tylko musis byc jakas graniczna data bo mozna by wogole nie rejestrwowac samochodu i jezdzic na celnych blachach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze,że każdy z was cos wie wie ale nikt do konca.Wiec jest tak(żeby byla scislosc maly dowod mam przed soba w tej chwili):

-mały dowod do tablic wywozowych(Zull.besh.teil I)ma datę waznosci na odwrocie tam gdzie jest pieczatka urzedu,data pokrywa sie z waznoscia ubezpieczenia lub tuv-u(zależy co krotsze-miałem kiedys ubezp.na 15dni a waznosc jeden dzien bo tuv sie wlasnie skonczył),

-przedłuzajac waznosc w Niemczech zostajesz przy teil II(ten duży) ale teill I wymieniaja na nowy(11euro)

-polski przeglad nie ma okreslonej daty waznosci,stwierdza tylko o dopuszczeniu auta do ruchu w Polsce i daje to"dopuszczenie" na rok,

-luka prawna istnieje,policja nie ma podstawy prawnej do ukarania jeżeli masz przeglad(dopuszczenie do ruchu),ważne oc i dowod rejestracyjny(nigdzie w przepisach nie ma ,że MUSI BYC POLSKI-i to jest kuriozum naciagane przez nas)

-to firmy ubezpieczeniowe biora na siebie odpowiedzialnosc za ewentualny wypadek(oc) i jezeli im starczaja dokumenty wymienione wyzej to koniec sprawy,

-znam osobiscie sprawe sadowa(sad grodzki)własnie o to o czym dyskutujemy-trwała trzy lata(nie było jeszcze tych nowych briefów i gosc nie miał tak dobrze jak teraz jest)sad na koncu stwierdził,że skoro auto zostało w tym czasie zarejestrowane(w ciagu trwania postępowania) to nie ma sprawy-policja doskonale o tym wie i jedynie mało doinformowany nadgorliwiec może sie w cos takiego wkopac,

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-to firmy ubezpieczeniowe biora na siebie odpowiedzialnosc za ewentualny wypadek(oc) i jezeli im starczaja dokumenty wymienione wyzej to koniec sprawy,

 

Wystarczają?? Każde auto w Polsce musi być ubezpieczone czy ma przegląd techniczny czy nie. Firmy ubezpieczeniowe ubezpieczają pojazdy, bo muszą być ubezpieczone. Fakt ubezpieczenia nie oznacza, że można się nimi poruszać tylko, że są ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebys mógł ubezpieczyć musisz miec przeglad polski(rozmawiamy tu o tablicach i dowodzie innym niz polski)doczytaj wszystko uwaznie a potem sie wypowiadaj.pozdro

 

Czytałem wszystko i dyskusja toczy się na temat czy można jeździć na terenie Polski na tablicach celnych po przekroczeniu daty widniejącej na nich a nie ubezpieczeniach. Skoro myślisz, że jak masz pojazd ubezpieczony to juz cycuś glancuś tylko ogień na tłoki i jazda to nie będę Cię wyprowadzał z błędu. Po za tym nabywca zobowiązany jest przerejestrować pojazd do 30 dni od dnia zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

właśnie przyprowadziłem ładną E36 coupe:)

 

W związku z prowadzoną na wątku dyskusją mam pytanie:

Czy jeżdząc na niemieckich numerach z wykuiponym polskim OC oraz przeglądem konieczne jest posiadanie przy sobie umowy kupna/sprzedaży?

 

Pozdrawiam.

Układy wydechowe do BMW: www.pamaku.pl


Ten, kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym nabywca zobowiązany jest przerejestrować pojazd do 30 dni od dnia zakupu.

To jest najważniejsza rzecz - data graniczna - 30 dni od daty zakupu - masz obowiązek zarejestrować bądź przerejestrować pojazd na obecnego właściciela. Jeżeli posiadasz tylko obywatelstwo polskie, musisz zmienić blachy na nasze. Masz polskie OC? - świetnie - po to jest aneks do umowy ubezpieczeniowej, żeby zmienić dane pojazdu, które z przyczyn formalnych uległy zmianie.

Mówię to jako f-jusz publiczny i choć nie siedzę głęboko w temacie to jednak podstawy o okresie 30 dni znam.

Dlaczego się przymyka oko? - bo nie podlegasz karze na tzw. ulicy tylko trzeba sprawę ciągnąć przed sąd. Jeżeli sąd stwierdzi j.w., to może znaczyć, że sędzia laik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dołoże jeszcze trzy grosze bo nie lubie urzedasow.OD 01 LIPCA 2007 MOZNA WJEżDZżAC DO POLSKI NA TZW.TABLICACH Z żółTYM PASKIEM WARUNKIEM JEST WYKUPIENIE OC "GRANICZNEGO" 180Zł SAMOCHóD,100Zł PRZYCZEPA(np. w Swiecku w kantorze na granicy). ubezpieczenie jest wazne 30dni.koniec interesu laweciarzy przewoznikow przez granice.pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Jeżeli posiadasz tylko obywatelstwo polskie, musisz zmienić blachy na nasze....

Nie musisz jeśli jesteś wpisany jako współwłaściciel w dow. rejestracyjnym a samochód jest zarejestrowany w UE.

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od tego, co piszą koledzy powyżej, wszystko zależy od tego, kto cię zatrzyma. Jak będziesz zbyt mądry, to chociaż prawo będzie po twojej stronie, Pan 'milicjant' i tak znajdzie coś, za co zaaresztuje twój pojazd. (w wielu przypadkach sam nie jest pewny jak to do końca jest)Koszty jego działań prawdopodobnie pokryją znaczną część cyrku związaną z rejestracją twojego wozu. Jeśli nie musisz, nie ryzykuj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebys mógł ubezpieczyć musisz miec przeglad polski(rozmawiamy tu o tablicach i dowodzie innym niz polski)doczytaj wszystko uwaznie a potem sie wypowiadaj.pozdro

 

Czytałem wszystko i dyskusja toczy się na temat czy można jeździć na terenie Polski na tablicach celnych po przekroczeniu daty widniejącej na nich a nie ubezpieczeniach. Skoro myślisz, że jak masz pojazd ubezpieczony to juz cycuś glancuś tylko ogień na tłoki i jazda to nie będę Cię wyprowadzał z błędu. Po za tym nabywca zobowiązany jest przerejestrować pojazd do 30 dni od dnia zakupu.

 

Hej, Pinczer, czy Twoje tablice aby na pewno są w porządku? Zwłaszcza przednia.... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.